Hatalmas szív és erő jellemzi azt a pécsi anyukát, aki Down-szindrómás gyermeke megszületése után úgy döntött, második babát is vállal. Ő egészségesen született, de a hétköznapok azért így sem egyszerűek. Wirth Gabi ennek ellenére még vállalkozást is indított, ami mondanunk sem kell árad a jókedvtől és az energiától. Nem tudtunk elmenni a történetük mellett csak úgy, ismerjétek meg őket!
Wirth Gabriella 28 évesen lett édesanyja
Amikor Gabi kisfia megszületett még nem tudta, hogy Down-szindrómás a baba. Aztán a kis Andrást az intenzív osztályra vitték. A kismama ekkor gondolta először azt, hogy baj van.
– Nekünk nem a terhesség folyamán derült ki, hogy Down-szindrómás. Ráadásul nem is rögtön a születése utána, hanem pár napra rá – meséli a kezdeteket Gabi, miközben a két gyermek az ölében ugrál és ő végtelen türelemmel tűri is ezt.
Az első aranyóra, utána 11 nap intenzív és találgatás
– Amikor megszületett, azt az egy órát közösen tölthettünk Andrissal. Majd elvitték, mert nagyon pici súllyal született. Tizenegy napig nem láttam és nem sokat tudtam róla – részletezi Gabi a nehéz kezdetet. Aztán lassan kiderült, hogy mivel néznek szembe.
A gyász folyamat, aztán a megnyugvás következett
– Ez egy gyászfolyamat tulajdonképpen, amíg elfogadja a szülő, hogy neki fogyatékkal élő gyermeke van. Szóval nem volt egyszerű, amikor szembesültünk ezzel. Viszont ha lehet így mondani, nagyon jól alakult az életünk. Mivel a betegségeket, ami ezzel a szindrómával jár, megúsztuk. Szívrendellenesség, szervi probléma elkerült minket – mondja Gabi.
Második gyermek vállalása
– Én egyke vagyok, így mindenképpen szerettem volna Andrisnak egy testvért. Nem is sokat vártunk, egy évre rá megszületett Máté – mondja Gabi, aki azt is elárulta, hogy bár terhessége alatt volt benne félsz, mégsem végeztetett plusz teszteket.
– Nem csináltattam extra vizsgálatokat a második gyereknél, úgy gondoltam, hogyha ezt mi egyszer már végigcsináltuk, akkor másodszor is végigcsinálnánk – meséli Gabi.
Húzóerő a második gyermek
– Nekünk is jobb, hogy nem ragadtunk bele csak ebbe a problémába, hanem megpróbálunk teljes életet élni, úgymond normális családi életet.
A család arra is figyel, hogy az egészséges Máté ne szenvedjen semmiben hiányt.
– Nem szoktunk mi a tesónak plusz terheket adni, erre mindig odafigyelünk. Hogy ő is teljesen meg tudja élni a gyerekkorát, ne legyen ez neki rögtön teher, hogy fogyatékkal élő testvére van. Szeretik egymást. Jól kijönnek.
Gabi életigenlése példaértékű: vállalkozó lett
A kétgyermekes anyuka nem akármilyen vállalkozásba kezdett. Főzőműsort készít.
– Amikor Andris megszületett, rögtön megmoccant bennem valami. Tudtam, hogy nem fogok ugyanúgy dolgozni, 8 órába visszamenni. Kipattant egy ötlet a fejemből és elkezdtem vállalkozni – mondja Gabi, aki az 5 éves Andris és 4 éves Máté mellett már évek óta dolgozik.
Étel és bor? Mindig jó!
– Engem nagyon izgat a gasztronómia és a borok világa és ezt a kettőt össze tudtuk kapcsolni és most egy boros, főzőműsort készítünk. Ez abból a szempontból jobb, hogy rugalmasan osztom be az időmet, bár nagy felelősségel is jár – mondta Gabi.
Emellett Down-dada is Gabi
Gabi olyan szülőkön is segít, akinek gyermekei Down-szinrdomásak.
– Ez azt jelenti, hogy olyan szülőknek próbálunk segíteni, akiknek megszületett vagy a várandósság alatt kiderült, hogy Down-szindrómás gyermekük fog születni és mégis belevágnak – mondja Gabi.
És a végére egy nagyon egyszerű, de bölcs zárszó
Nem szoktam sokat rágódni egy dolgon, vagy hát nincs értelme, úgy gondolom