Cikkünk frissítése óta eltelt 1 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.


Újra megnyílt Remes Ferenc óramester üzlete a Király utcában, igaz immáron a legifjabb Remes, a 19 esztendős Ferkó viszi a boltot. A majd 100 esztendős üzletet hónapokig csinosítgatta, mielőtt megnyitotta a vásárlók előtt. Most viszont annál nagyobb szeretettel, hivatástudattal és egyedi stílussal várja a vásárlókat az óramester.

„Gimnáziumba jártam, de az érettségi után azonnal tudtam, hogy itt a helyem. Nem, nem akartam továbbtanulni. Én az órákkal akarok foglalkozni”

„Kezit csókolom” – köszönt minket egy ingbe, fekete nadrágba és csillogó feketére bokszolt cipőbe öltözött fiatalember, aki a Király utca 43. szám alatt található üzlet vezetője. Ifj. Remes Ferenc érettségi után nem az egyetem irányába, hanem a család szakmája felé fordult. Órás lett ükapja után.

„Az üzletben a magázódás az elfogadott nálam. Régen is ez volt a szokás, így tartom magam ehhez. Ha a kuncsaft kéri, akkor összetegeződünk”

– Apám és anyám is azt mondta, hogy sajnálják, hogy a jó eszem kárba vész. Amikor tanultam, könnyen tudtam tanulni. Mindig mentem mesemondó versenyre is, de én nem akarok egyetemre menni. Én órás akartam és akarok lenni – mondja határozottan Ferenc, akit nagyapja csak Ferkónak becézett.

A Király utca ékköveként is jellemezhetnénk azt a kirakatot, amit több hétig szépített ifj. Remes Ferenc. .

– Pár éves koromról vannak emlékeim, ahogyan nagyapám tanította a szerszámokat és belém égett az is, hogy ott ült és mutatta mi a különbség a csípőfogó, gömbölyűfogó és laposfogó között. Aztán elfújhattam az öngyújtóját – nosztalgiázik Ferenc.

Rend a lelke mindennek a boltban

Majd’ 10 napig égettem a festéket, hogy visszanyerje régi patináját a kirakat. De nemcsak erre vagyok büszke az üzletben, hanem ükapám órájára is, ami több mint 100 év után került vissza az üzletbe. Ettől sosem válnék meg – meséli Remes Ferenc, aki maga is készített már órát.

„Ükapámnak (b) idén lett volna a 160. születésnapja, ő alapította ezt a céget 1887-ben. Onnantól kezdve mindenki órás volt itt Pécsett. Most én viszem tovább ezt a hivatást”

„Nagyapámat unszoltam, hogy tanítson meg”

– Csak miattam nyitott ki, mert unszoltam, hogy mindennap gyakoroljunk, tanuljunk és így bejött értem az üzletbe. Márciusban leadta az ipart nekem és sajnos ő már nem nyitott ki többet – meséli júniusban elhunyt, szeretett nagyapjáról Ferenc.

Ez már ifj. Remes Ferenc remeke, a kakukkos óra

– 2013 környékén már szétszedtem egy-egy régi szovjet ébresztőórát, de akkoriban nem csináltam órákat. Két éve kezdődött az igazi tanulás. Nagyapámnak készítettem ezt a német stílusú kakukkórát. Amikor ezt csináltam, nagyapám azt mondta: „Hát, Ferkókám tényleg legyél órás, mert szereted a szépet”

A pécsiek nagy örömére újra nyílt az üzlet, sokan járnak be nézelődni

– Volt, aki beköszönt és azt mondta, hogy hasonlítok az ükapámra. Ennél nagyobb bók nekem nem is kell – mondta.

„Tetszik a pécsieknek ez a környezet, ez a miliő, ahogy ide belépnek és újra a ’30-as években érzik magukat. Múltkor is egy idős hölgy a töltőtollamon hatódott meg, hogy még azzal írok.”

Innen szeretne nyugdíjba menni Ferkó

– De ha nem is megyek nyugdíjba, akkor szeretném átadni majd a fiamnak az órás üzletet. Jók a tapasztalataim, és bízom benne, hogy fog működni. Persze van egy minimum, amit el kéne érnem a működéshez. Nagyapám is nehezen tudta fenntartani, de és most bízom a kuncsaftokban – mondta Ferenc.

Az órák mellett az ékszerek javítása is érdekli

– Az órák mellett még az ékszerek javítása érdekel, mert az szakmába vág – mondta Ferenc, aki hétköznap 8 órától 13 óráig, majd egy ebédszünet után 14:30-tól 18 óráig várja a kuncsaftokat. Ferenc szombaton is nyitva 9-12 óráig. – Sok falióra és régi mechanikus óra javítás van. Sokan az örökségüket hozzák be, hogy javítsam meg. Ezeket mind-mind meg tudom csinálni – tette hozzá a fiatal órás, aki ükapja, dédapja, nagyapja és apja után választotta ezt a szakmát.