Rabb Szabolcs, a Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara főtitkárának véleménycikke.
A koronavírus-járvány szinte azonnal éreztette és érezteti hatását (párhuzamosan a kormányzat szigorú, de szükséges intézkedéseivel) a turizmus, a vendéglátás, a személyes kapcsolatot igénylő szolgáltatások (fodrász, masszőr, stb.) és a fuvarozás, szállítmányozás és az ezekhez kapcsolódó ágazatokban.
Ezek mellett már most érezteti Baranyában a járvány a hatását a feldolgozóiparban, az építőiparban valamint a gépiparban. Kamaránk a Dél-dunántúli Gépipari Klaszterrel most dolgozik egy közös ajánlás rendszeren, amely a kormányzat számára a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara felmérésével együtt adhat támpontot egy gyors „mentőakció” elindítására. Ma már közel 10000 vállalkozás töltötte ki a kérdőíveket, küldte meg javaslatait köztük többszáz baranyai cég is.
Az éttermek kényszerű bezárása és a kis cégek amúgy is gyenge likviditása akár nagy számú KKV bezárását és tönkremenetelét eredményezheti 2-3 hónapos időtávon. Most dolgozunk a megyei önkormányzatok számára egy olyan ajánlási rendszeren, amely az önkormányzati ingatlanok bérleti díjával kapcsolatos lehetséges engedményeket méri fel.
Nagyon fontos megértenünk, hogy miután ez egy rendkívül összetett kérdés, amely a gazdaság minden szereplőjét érinti, a javaslatok megfogalmazása során körültekintően kell eljárni, nem okozhat nagyobb kárt egy finanszírozási akció mint a probléma megoldás előtti szituáció.
A kamarai honlapon a gazdasági és munkajogi kérdésekre fókuszálva önálló aloldalt létesítettünk, a telefonok folyamatosan csörögnek, mindenkinek válaszolunk, igyekszünk segíteni, gyűjtjük és közreadjuk a pozitív példákat.
Helyi műsorszolgáltatókkal a tananyagot kiegészítő műsorokat készítünk a diákoknak, amiket a tv-ben és online is megnézhetnek. A kamarai facebook oldalon is folyamatosan jelenítjük meg híreinket. Összetartó és együttműködő partnerségre van szükség. A baranyai KKV-k megmentése kulcskérdés, hiszen a megyei vállalkozások 94%-t adják ők.
Két szcenárió van, az egyik alapján késő tavasszal visszatérünk a régi, de nem a megszokott kerékvágásba. Egy másik szerint elhúzódó járványkezelés és még hosszabb hatású gazdasági válság következik, akkor talán ősszel tud a gazdasági szféra újult erővel elindulni.
Azért mondom, hogy a régi, de nem megszokott kerékvágás, mert itt az ideje a válság következményei mentén a jövőbeni üzleti gazdasági és társadalmi folyamatokat átalakítani, fejleszteni. Csak néhány példa: a globális értékláncok, az alapanyaghálózatok és a beszállítói láncok elképesztő módon kitettek egy válságnak. Ezeket rövidíteni szükséges. A körkörös gazdaság és a helyi termékek (élelmiszer, alapanyag, helyi beszállító) elvei és gyakorlata felértékelődik.
Szembe kell néznünk a túlfogyasztási kényszer csökkentésével – az eddigi húzóágazatok (autóipar) felszabaduló kapacitásait szükséges lesz átterelni, átszervezni az egészségipar, élelmiszeripar, megújuló energia és hasonló ágazatokba.
Itt az idő gondolkodni és újratervezni, megújulni. Egyéni, társadalmi és gazdasági szinten is.