Talán túlzásnak tűnhet a cím, de amikor egy Pécshez közeli városkában megvan a vár, a víz, a bor, akkor miért ne szerepelhetne úti céljaink között a baranyai település és vonzáskörzete? Mi most két keréken jártuk be a vidéket és ismerkedtünk meg a leglátványosabb kilátópontokkal, látnivalókkal és persze a siklósi szőlőhegy toszkán hangulatú borászataival. Higgyétek el, megéri!
Toszkána 700, Siklós 25 kilométer Pécstől

Pécsről csupán 30-35 perc autóútra található Siklós, ahová busszal és vonattal is utazhatunk – Villányig 40 perc a vonatút. A térségben hatalmas előrelépés, hiszen új, frissen aszfaltozott kerékpárút is fogadja a látogatókat.
Villánykövesdről Sellyéig két keréken? Simán!

Már most a kerékpárosok nagy kedvence a nemrégiben elkészült Siklós melletti kerékpárút, amely egyszerre hiánypótló – hiszen eddig nem lehetett kiépített, biztonságos úton tekerni erre -, másrészt a turisztikai attrakciók sorát is bővíti. Hiszen ezzel a 2,5 kilométeres szakasszal IMMÁRON VILLÁNYKÖVESDRŐL SIKLÓS ÉS HARKÁNY ÉRINTÉSÉVEL EGÉSZEN SELLYÉIG TEKERHETÜNK, méghozzá védett útvonalon.
Könnyen teljesíthető túraútvonalak, változatos tájak, történelmi látnivalók
Az új nyomvonal lehetővé teszi, hogy a térség pincészeteivel, vallási és kulturális értékeivel immár kerékpáron is megismerkedjünk. Jó hír, hogy nincs benne túl nagy emelkedő. Kezdő kerékpárosok, kisgyerekes családok is tudják teljesíteni. Szerkesztőségünk egy napot kerekezett a környéken, mi 17-20 kilométert tettünk meg és teljesen elvarázsolt minket a hely hangulata.
Mi ezeket a pontokat érintettük – és másoknak is sok szeretettel ajánljuk:
● Máriagyűdi Kegytemplom – Magyarország egyik legkedveltebb zarándokhelye
Tudtad? A honfoglalás után a Soklyosi (Siklósi) család birtokolta a várat 900-tól 1387-ig. Ők alapították a várhegy délkeleti csücskében álló templomot, amelynek védőszentje Szent Anna. Az itt csordogáló Szentkút vizéből (Csukma-dűlő) rendszeresen hazavittek a zarándokok a „híres gyűdi korsóban”. A máriagyűdi szentélyben több mint 400 négyzetméteren felületen találunk középkori festett töredékeket.
● Ipacs-Szabó Pincészet mint kilátópont – bor- és élményturizmus találkozása, csodás kilátással a Papukra és a Siklósi várra
Tudtad? Ipacs-Szabó a család „örömére”, a nászutukra félretett pénzből vette ezt a szőlőterületet, “muszájból”. Szerelem volt első látásra. E kicsiny birtok azóta is az együttlét, a kihívás, a boldogság újra megújuló jelképe. Innen származik Ipacs-Szabó Nászút helyett bora is.
● Czukor Borsó – házias sütemények és kávékülönlegességek
Tudtad? B. András Márta Pécs belvárosából költözött Máragyűdre, ahol egy lepukkant házból varázsolt mára már országszerte híressé vált kávézót, azaz a Czukor Borsót. Itt írtunk a helyről!

● Siklóssy Pálinkamanufaktúra – pálinkafőzés testközelből, kóstolóval
Tudtad? Úrnak születni kell – mondja a pálinkamanufaktúra szlogenje. A családi vállalkozás a siklósi hegy lábánál található, idilli környezetben. Helyi gyümölcsökből készítenek prémium minőségű pálinkát, amelyet már el is ismertek országos szinten. 2023-ban meggypálinkájuk arany minősítést szerzett.

● Siklósi vár – az egyik legépebben megmaradt vár Magyarországon
Tudtad? A vár építése a 13. század második felében kezdődött, kezdetben a Kán nemzetséghez tartozó Soklyósi család birtoka. A török hódoltság idején fontos végvárként szolgált, majd 1686-ban sikerült csak visszafoglalni. A 18. században a Batthyány-család birtokába került, majd a Benyovszky-családé lett 1944-ig. 1956-ban kezdték felújítani, 2011-ben teljes rekonstrukción esett át.

● Malkocs bej dzsámi – a török kori építészet remeke
Tudtad? A 16. század közepén épült. Ez az egyik legjobban fennmaradt oszmán vallási épület Magyarországon és fontos emléke a török hódoltság időszakának. A dzsámi eredetileg a város piacterének közelében, a mai Vörösmarty utca 2. szám alatt épült. Miután 1993-ban teljes körűen helyreállították, Europa Nostra-díjat kapott.

● Riczu Tamás Borászat – borkultúra, gasztronómia, vendégszeretet
Tudtad? Az Akasztófa dűlőben található pincészet 7 hektáros területen gazdálkodik. A szőlőt tudatos, környezetbarát, vegyszermentes műveléssel gondozzák. A borászat előzetes bejelentkezés alapján látogatható. Érdemes itt megpihenni, igazán hangulatos hely.

– Siklósi Termálfürdő
Tudtad? Több mint 5000 négyzetméteren szaunák, sportpályák és különféle medencék biztosítják a teljes feltöltődést. Az impozáns környezetben található fürdőben a felnőtteket 6, míg a kisebbeket 3 gyermekmedence és a kalandmedence várja, szivárványcsúszdával és vízi játékokkal. A 36-38 fokos termálvizes ülőmedence a gyógyulni vágyóknak nyújt kikapcsolódást.
A helyre tehát érdemes egy napot áldozni és ha ez nem lenne elég, akkor keletre Villány, nyugatra Harkány is megér egy kirándulást.