Elismerő oklevelet adományozott a pécsi Tanac Táncegyüttesnek Zoran Milanović horvát köztársasági elnök az országos horvát nap alkalmából tartott ünnepi rendezvényen Pécsett.
A Kodály Központban megtartott, teltházas eseményen a horvát és a magyar államfő is részt vett. A kitüntetést a horvát elnök olyan kulturális közösségeknek adja át, amelyek tevékenységükkel jelentősen hozzájárulnak a horvát hagyományok megőrzéséhez.
A Tanac Táncegyüttes első alkalommal részesült ilyen rangos elismerésben

A több mint három évtizede működő együttes 1988 óta gyűjti, dokumentálja és színpadon is bemutatja a magyarországi horvát közösségek tánchagyományait. Az elmúlt időszakban összegyűjtött anyagaikat digitalizálták és három nyelven tették közzé saját honlapjukon. Fennállásuk óta mintegy 915 alkalommal léptek fel, többségében Magyarország különböző településein.
A Tanac tagjai elsősorban pécsi és Baranya megyei horvát falvakból származnak, az együttes ars poeticája szerint céljuk a helyi horvát kulturális örökség továbbadása és láthatóvá tétele. A gyűjtött táncanyagokat rendszeresen visszaviszik eredeti közösségeikbe is.

A rendezvényen felléptek a pécsi horvát iskola tanulói, több baranyai tánccsoport és zenekar, a program zárásaként pedig a Tanac Táncegyüttes mutatott be egy új koreográfiát.
A szervezők emlékeztettek arra, hogy a magyarországi horvát közösség létszáma az elmúlt évszázadban jelentősen csökkent: míg az 1900-as évek elején mintegy 80 ezren vallották magukat horvátnak, a legutóbbi népszámláláson körülbelül 20 ezren. A kulturális csoportok és a nemzetiségi önkormányzatok szerepe ezért kiemelkedően fontossá vált a hagyományok fennmaradásában.


















