Kovács Bélát, a Független Kisgazdapárt főtitkárát jogtalanul tartóztatták le 1947-ben. Szovjetunióba hurcolták, ahol nyolc évet töltött fogságban. A kormány Kovács Béla elhurcolásának napját 2000-ben nemzeti emléknappá nyilvánította.
A pécsi születésű Kovács Bélát a kommunisták 1947. február 25-én hurcolták el Szibériába pusztán azért, mert szembe mert szállni az emberellenes szovjet törekvésekkel. Szabadságát elnyerve, az ’56-os forradalom idején részt vett a kisgazdapárt újjászervezésében, a forradalmi kormány földművelésügyi majd államminisztere lett, de megromlott egészségügyi és lelki állapota miatt 1959-ben, 51 évesen elhunyt.
Kovács Béla egykori szülőházát 2019-ben újították fel Pécsett
Akkor a ház falára került a kommunista diktatúra áldozatainak szimbolikus alakját ábrázoló dombormű. A bronzművet a patacsi ház bejáratánál helyezték el, ahol minden év február 25-én megemlékeznek a politikusról.
A patacsi háznál szombat 10.00 órakor tartják a megemlékezést és koszorúzást.
A kommunizmus a világtörténelem legnagyobb emberáldozattal járó rendszere 100 millió halottat hagyott maga után, a magyar áldozatok között 714 embert végeztek ki, több százan váltak sortűz áldozatává, 70 ezer embert börtönöztek be, 800 ezer embert hurcoltak Szovjetunióba és 200 ezren vesztették gulágokban életüket.