Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn délben tett bejelentést a gazdaságvédelmi akcióterv április 6-án életbe lépő, második szakaszáról.
A helyzet igazságtalan, de nem törődhetünk bele. Egyszerre kell megküzdenünk a járvánnyal és a gazdasági következményekkel is.
Mint mondta, a kormány kidolgozott egy gazdaságvédelmi akciótervet. „A cél az, hogy amennyi munkahelyet a vírus tönkretesz, mi annyi munkahelyet hozzunk létre” – tette hozzá.
– Az akciótervet három ütemben hajtjuk végre. Az első ütemen már túl vagyunk, ide tartoztak a tb-járulékcsökkentések, a KATÁ-s vállalkozásoknak nyújtott segítség és a banki hitelek törlesztésének felfüggesztése is. A mai napon megindítjuk a második szakaszt – jelentette be az államfő.
Beszámolt arról is, hogy
az akcióterv három szakasza mindösszesen a nemzeti össztermék, a GDP 18-20 százalékát csoportosítja át,
ide értve a jegybank által indított programokat is. Mint mondta, a 2020-as költségvetéstől el kell térni, az erről szóló rendeltek a mai napon megjelenik. „A költségvetési hiányt 1 százalékról 2,7 százalékra emeljük” – fogalmazott.
A gazdaságvédelmi akcióterv második szakasza öt programot fog tartalmazni.
A miniszterelnök szerint minden fő programopont számos alpontot tartalmaz, de most csak egyet-egyet emel ki. A részletek a megjelenp rendeletben lesznek.
Első program a munkahelymegőrzés. Tájékoztatott, hogy a rövidített munkavégzés esetén a kormány a bérköltségek egy részét átvállalja a munkaadóktól, de speciális magyar módon” teszik ezt meg.
Második program a munkahelyteremtés. Orbán Viktor elmondta, hogy beruházásokat fog támogatni az állam, mintegy 450 milliárd forint értékben.
A harmadik programban kiemelt ágazatok szerepelnek: olyan nemzetgazdasági ágazatok, melyeket szerinte újra kell indítani. Ilyen a turizmus, az egészségipar, az élelmiszeripar, a mezőgazdaság, az építőipar, a logisztika, a közlekedés, a film- és a kreatívipar.
A negyedik program a vállalatok finanszírozása. Kamat és garanciatámogatott hiteleket biztosít a kormány magyar vállalkozásoknak, több mint 2000 milliárd forint értékben.
Ötödik a család- és nyugdíjasvédelem program.
Bejelentette, hogy visszaépítik a 13. havi nyugdíjat.
Ezt négy részletben tesszük meg: 2021 februárjában, a januári nyugdíjon felül az idősek egy heti nyugdíjat fognak kapni, ez történik 2022-be, 2023-ban és 2024-ben is
– mondta.