Ezrek látogatnak a napokban a Pécsi Köztemetőbe. Ugyanakkor kevesen tudják, hogy a hozzátartozók végső nyughelye idén 120 esztendős. Korábban a város többek között a mai Tudásközpont és Kodály Központ helyén temetkeztek.
A külvilágtól vastag falakkal határolták a Pécsi Köztemetőt
A Pécsi Köztemetőben 1904. november elseje óta folyamatosak a temetések, a sírkert története azonban még ennél is régebbre nyúlik vissza – olvasható a Pécsi Köztemető oldalán.
Mi köze Liszt Ferencnek Pécs első kápolnájához?
Korábban Pécs legnagyobb temetője a Pécs-budai temető volt, amelyet 1832-ben nyitottak meg a mai Tudásközpont és Kodály Központ területén. A temetőnek kezdetben nem volt kápolnája, az csak 1848-ra épült meg, amiben Liszt Ferencnek is hatalmas szerepe volt.
A zeneszerző a városban koncertezett a pécsi püspök meghívására. Ekkora tudta meg, hogy a nemrég megnyílt temetőnek nincs kápolnája. Így Liszt szervezett egy második koncertet, aminek teljes bevételét az építésre ajánlotta fel. Két évvel később át is adták a Feltámadó Krisztus templomát, ami egészen 1981-ig állt.
Bővíteni kellett a Pécs-budai temetőt, de ez sem volt elég
Az akkori városvezetők határozatba foglalták, hogy más helyen kell nyitni egy köztemetőt. Ezt azzal is indokolták, hogy a budai sírkert területét a város terjeszkedése miatt nem lehetett megfelelő mértékben növelni, valamint a Balokány környéke volt Pécs legmélyebben fekvő pontja, így ott megállt a víz, gyorsan mocsarassá vált a terület.
A szóbeszéd szerint a koporsókra éppen ezért köveket tettek, hogy a nagyobb esőzések után a víz ne mossa ki azokat a földből.
1903-ban határozták el, hogy a Siklósi út mentén épüljön fel az új sírkert
Az első temetés egy 23 éves asszonyé volt. Erről a halotti főkönyv tanúskodik, amiben ez állt: Szemán Józsefné, született Windischmann Anna eltemetődött 1904. november 3-án, 23 évesen. Házasságának második évében. A sírhely a mai napig megmaradt, és a Pécsi Köztemető munkatársai minden évben, mindenszentek napján megkoszorúzzák. A budai temetőt 1934-ben végleg felszámolták. A Siklósi úti temető ezután folyamatosan bővült, területe jelenleg csaknem 60 hektáros.
A 69 parcellában megközelítőleg 170.000 elhunyt nyugszik
Négy jelentős nagyságú parcellában katonatemető helyezkedik el. Az I. és II. világháborúban elesett 12 nemzet katonái kapták meg itt a végső nyughelyüket. Külön parcellában nyugszanak azok, akik haláluk után is az emberiség javát szolgálták, felajánlva testüket az orvostudománynak.
(Forrás: www.temetopecs.hu)