„Ha Ukrajna az Európai Unió tagjává válik, akkor Baranya és Pécs fejlesztésére, sem Európai Uniós források, sem magyar források nem jutnak majd” – mondta Orbán Balázs Pécsett. A Miniszterelnök politikai igazgatója a VOKS2025 kapcsán tartott teltházas fórumot hétfő délután a Jókai Rendezvényházban, ahová Őri László meghívására érkezett. A Baranya Vármegyei Közgyűlés elnöke a fórum előtti sajtótájékoztatón hangsúlyozta: azért is fontos, hogy szavazzunk a tagságról, mert a helyi mezőgazdaságban dolgozókat is nehéz helyzetbe hozná Ukrajna gyorsított eljárásban történő, Európai Uniós csatlakozása.
„Katasztrofális következményekkel járna, ha Ukrajna gyorsított eljárásban csatlakozna az Európai Unióhoz”
– mondta Orbán Balázs. A Miniszterelnök politikai igazgatója szerint a jelenlegi nemzetközi kutatásokra támaszkodva jelentette ki ezt.

– Ukrajna gyorsított eljárásban való csatlakozása katasztrofális következményekkel járna, mind Európára, mind Magyarországra nézve. Itt egy érvet emelnék ki, a jelenlegi nemzetközi kutatóintézetek által is közzétett számítások szerint, hogyha Ukrajna tagjává válik az Európai Uniónak, akkor egyrészt minden Európai Uniós tagállam nettó befizetővé válik, tehát többé Kelet-Európa, Kelet-Közép-Európa tagállamai uniós forrásokhoz nem jutnak hozzá, illetve valamennyi uniós tagállamnak komoly költségvetései forrásokat kellene biztosítania Ukrajna újjáépítésére – mondta Miniszterelnök politikai tanácsadója.
Éppen ezért a hazai fejlesztésekre, így Baranya és Pécs fejlesztésére sem jutna annyi támogatás – tette hozzá Orbán Balázs.

„Nagyon sokan vannak, akik agráriumból élnek Baranyában”
– ezt már Őri László mondta. A Baranya Vármegyei Közgyűlés elnöke hangsúlyozta: Ukrajna csatlakozásával nehéz helyzetbe kerülnének mind a baranyai gazdák, mind a családok is.
– Ukrán élelmiszergazdaságban, mezőgazdaságban még ma is olyan vegyszereket használnak, amik az Európai Unió tagállamaiban évtizedek óta tiltólistán vannak, én azt gondolom, hogy a saját jövőnk, egzisztenciánk és családunk szempontjából is fontos az, hogy részt vegyünk a véleménynyilvánító szavazáson és nemet mondjunk Ukrajna gyorsított eljárásban történő Uniós csatlakozására – így Őri László.

A sajtótájékoztatót követő fórumon is elhangzott: Magyarország stratégiai érdeke a béke. Éppen ezért – hogy a háborút ne hozzuk be hazánkba – fontos a mostani véleménynyilvánító szavazás, amit június 20-ig lehet visszaküldeni.


