Címlap Hírek PÉCS PRIDE KI...

PÉCS PRIDE KISOKOS: Betiltották, de 50 pontban összefoglalták, mit kell tudniuk résztvevőknek

Mekkora összegű bírságra számíthat ténylegesen az, aki kimegy a Pride-ra és emiatt megbüntetik? Érhet-e bármi retorzió, ha a gyerekem is elviszem a Pride-ra? Elveheti tőlem a gyámügy? Ha én transz nőként kisminkelve megyek ki egy, a Pride-tól független gyülekezésre vagy tüntetésre, akkor azért megbírságolhatnak engem? – ilyen és még 47 hasonló kérdésre adott választ a Magyar Helsinki Bizottság Pécs Pride-ügyben, miután a Kúria helybenhagyta a Pécsi Rendőrség tiltását. Azaz azt a döntést, hogy Pécsett nem tarthatják meg a Pécs Pride-ot.

Az eredeti tervekről itt írtunk – ebben részleteztük, hogy korábban a Szilárd Leó Park mellett gyülekeztek volna, majd a Szent István téren ért volna véget a Pride két nő házasságkötésével. Most ez már valamelyest változott, hiszen az esemény mellől levették a „start” helyszínét. De nézzük, mit ajánlanak olvasásra a Pécs Pride-ozóknak!

Felhívták arra is a figyelmet, hogy a szervezők kitartanak: a felvonulás a békés gyülekezéshez való jog gyakorlásáról szól. A részvétel azonban szabálysértésnek minősülhet, ezért is foglalta össze a Magyar Helsinki Bizottság, a TASZ és az Utcajogász közérthető módon a lehetséges következményeket, jogi kockázatokat és jogorvoslati lehetőségeket.

Ebben kiemelik, hogy „a Budapest Pride sikere után a hatóságok nem léptek fel a felvonulás résztvevőivel szemben, nem szabtak ki bírságokat. Ugyanakkor a Pécs Pride-ot a rendőrség megtiltotta, és a tiltott gyűlésen való részvétel szabálysértésnek minősül. Ezért is ajánlják, hogy aki kimegy a Pride-ra olvassa el az 50 kérdésre adott 50 választ. A teljesség igénye nélkül, párat kiemelünk belőle, de ITT OLVASHATÓ A TELJES KÉRDÉS-VÁLASZ.

Jó ötlet otthon hagyni a telefont, hogy ne tudják bemérni, hogy a Pride-on vagyok? 

Semmiképpen ne hagyd otthon a telefonodat! A rendőrség a telefonod nélkül is elég eszközzel rendelkezik ahhoz, hogy azonosítson téged. A telefonodra a mostani felvonuláson nagy szükséged lehet, hiszen segítségével fényképeket, felvételeket készíthetsz jogsértő helyzetekről, amik később értékes bizonyítékok lehetnek jogi eljárásokban. 

Mekkora összegű bírságra számíthat ténylegesen az, aki kimegy a Pride-ra és emiatt megbüntetik?

A helyszínen kiszabott bírság 6.500–65.000 forint között lehet, ismételt szabálysértés esetén 90.000 forintig terjedhet. Az utólag, levélben kiszabott pénzbírság 6.500–200.000 forint között mozoghat. A pontos összeget a szabálysértés súlya, az elmúlt két évben általad esetlegesen elkövetett korábbi szabálysértés, valamint az anyagi, szociális helyzeted figyelembevételével határozzák meg. Utóbbit csak akkor veszi figyelembe a hatóság, ha tájékoztatod őket róla, ezért is fontos, hogy jogorvoslattal élj és kérd a személyes meghallgatásodat. 

Ha kimegyek ácsorogni, telefont nyomkodni egy tüntetésre, akkor az csoportosulásnak számít? Kaphatok-e büntetést azért, mert éppen ott és akkor végeztem a rekreációs tevékenységet? 

A szabálysértési felelősség szempontjából az dönt, hogy az ácsorgás, telefonnyomkodás közben a szándékod az volt-e, hogy a tüntetésen vegyél részt. Ha igen, akkor fennállhat a felelősség. 

 Ha gyülekezésen kapják az embert, feloszlathatja a gyűlést a rendőrség? Mi az oszlatás menete? Mire kell figyelni résztvevőként, ha oszlatásra kerül sor? 

A gyűlést a rendőrség akkor oszlatja fel, ha az elvesztette a békés jellegét, vagy ha tiltó határozat ellenére tartják meg, vagy ha csak azért nem tiltották meg, mert azt a szervezők nem jelentették be előre. Az oszlatás előtt a rendőrség felhívja a résztvevők figyelmét arra, hogy a gyűlés (megítélése szerint) jogellenes, és felszólítja a résztvevőket a távozásra. Ha ennek nem tesznek eleget, akkor a rendőrség maga oszlatja fel a gyűlést. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a gyűlés véget ér, a résztvevőknek a helyszínt el kell hagyniuk, és ha ezt nem teszik meg, akkor szabálysértést követnek el. A rendőrség ekkor igazoltathatja őket, és szélsőséges esetben akár erővel is feloszlathatja a tömeget.

Ha én transz nőként kisminkelve megyek ki egy, a Pride-tól független gyülekezésre vagy tüntetésre, akkor azért megbírságolhatnak engem? Vagy bárki mást ezen a gyűlésen az én jelenlétem miatt? 

Nem bírságolhatnak meg ezért, semmilyen törvényt nem sért a jelenléted. Az újonnan bevezetett, emberi jogokat sértő tilalom nem határozza meg félreérthetetlen módon, hogy mikor kell megtiltani egy gyűlést. Viszont értelmezhető úgy a tiltó törvényszöveg, hogy bármilyen témájú gyűlés szervezője felelős azért, hogy ne “jelenjen meg” “születési nemtől való eltérés”, illetve a homoszexualitás. Emiatt akár a rendőrség jogellenessé is nyilváníthat egy gyűlést. Ha ezt a jogértelmezést választja a rendőrség, az súlyosan sérteni fogja az emberi jogokat.

Érhet-e bármi retorzió, ha a gyerekem is elviszem a Pride-ra? Elveheti tőlem a gyámügy?

Röviden: álláspontunk szerint nem. A hazai törvények megítélésünk szerint nem teszik azt lehetővé, hogy a szülőtől elvegyék a gyerekét azért, mert elment vele a Pride-ra, erre csak a jogszabályok szélsőséges értelmezése adna lehetőséget. Az Alaptörvény szerint ráadásul a szülő joga megválasztani a gyermekének adandó nevelést, amibe meggyőződésünk, hogy szabad belátása szerint bele kell férnie annak, hogy elviszi-e őt a Pride-ra vagy sem. Ha gyámhivatali eljárás indulna ellened, amiért a gyermekeddel együtt vettél részt a Pride-on, keress bennünket, hogy jogi segítséget nyújthassunk.

Kiemelik továbbá, hogy „a dokumentumban szereplő válaszok az érintett jogszabályok 2025.szeptember 12-én hatályos állapotát tükrözik.