Haltetemek úszkálnak a Pécsi-vízben, amiből arra lehet következtetni, hogy valamilyen szennyezés érte a sokak által kedvelt patakot, amely Pécsett ered és Szaporcánál belefolyik a Fekete-vízbe. Egyelőre kérdéses, mi okozhatta a halpusztulást.
A Pécsi-vizet nagyon sokan kedvelik, mert tudják, hogy pezseg benne az élet. Jobb esetben, természetesen.
Sajnos nemrég szomorú fotók kerültek fel a Facebookra: döglött halak láthatóak rajta, köztük keszegek, csukák. A posztot egy ismert horgász, egyben horgászegyesületi vezető, Faluközi Árpád tette ki, aki így fogalmazott:
„A napokban történt Pécsi-víz szennyezését illetően vajon miért nincs semmiféle közlemény, tájékoztató a Tettye Forrásház Zrt., illetve a Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság részéről? Tegnap óta ezen pörgök. Oké, hogy már nem tehetünk semmit, ez már megtörtént. Nyilván üzemzavarok előfordulnak. De a későbbi ilyen esetek ellen csak tehetünk valamit a közösség erejével. A céget biztosan lehetne kötelezni a fejlesztésre, vagy hogy legyen alternatívájuk az ilyen üzemzavarok esetére. Az nem lehet, hogy 2025-ben még ott tartunk, hogy egy ilyen hiba miatt az élővilág kerüljön veszélybe! Tudom, jelenleg semmire nincs pénz, amire kellene! Viszont ha mi emberek nem teszünk semmit, nem emelünk szót, akkor mégis ki teszi meg?”
Lapunk utolérte Faluközi Árpádot, aki hozzátette, a nem hivatalos információk szerint a pellérdi szennyvíztelepen történt üzemzavar, ezért került állítólag a szennyvíz tisztítás nélkül a Pécsi-vízbe. Úgy tudjuk, a Tettye Forrásház Zrt. és a Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság részéről már jártak a helyszínen szakemberek, azon a szakaszon ki is szedték a haltetemeket, ám sokan aggódnak amiatt, hogy mekkora a szennyezés mértéke, mennyire károsíthatja a patak élővilágát. Azt tudni kell, hogy a Pécsi-víz nevéből adódóan Pécsett ered, aztán Szaporcánál belefolyik a Fekete-vízbe, ami pedig a Drávába torkollik…
Reméljük, hogy a szennyezés nem olyan mértékű, hogy elérje a Drávát is. Annak érdekében, hogy megtudjuk, pontosan mi is történt, és milyen szennyezéssel állunk is szemben, kérdéseket küldtünk a Tettye Forrásház Zrt.-nek, illetve a Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóságnak. Amint válaszokat kapunk, frissítjük cikkünket.

















