És nemcsak a búgó hanghoz, hanem az MR készülék zárt teréhez is, amiben 30-40 percig kell feküdnie a gyermekeknek. A Tölösi Péter Alapítványnál található MR szimulátorral pedig azt a célt tűzték ki a pécsi orvosok és pszichológusok, hogy ha a gyermekeket hozzászoktatják a "fura külsejű és hangú" berendezéshez, kevesebbszer kell majd altatni őket a vizsgálathoz.

Botond most 6,5 éves. Három éve jár a pécsi onkológiai osztályra – egy nagyon ritka betegségben szenved, ami hosszú kezelést igényel. Eddig őt altatásban vizsgálták, amit akár majd el is tudnak hagyni, ha megszokja a vizsgálatot. Éppen ezért az édesanyja, Wachtler-Oláh Viktória nagyon örült az újításnak.
– Mi sűrűn járunk MR vizsgálatra, mert ez az egy vizsgálat tudja igazolni a betegség problémáit, amit ugye kezelni kell. Van, hogy egy évben 7-8 alkalommal altatják emiatt. Nekünk nagyon hasznos lesz ez a szimulátor, mert így tudjuk gyakorolni, hogy kibírja a vizsgálat idejét – mondta a 6,5 éves Botond édesanyja.

A gyermekeknél a leggyakrabban onkológiai betegség miatt alkalmazzák az MR vizsgálatot, de előfordul, hogy sebészeti, neurológiai problémák használják a berendezést.
Az országban évente újonnan 250-300 új leukémiás, daganatos megbetegedést diagnosztizálnak gyermekeknél
– A pécsi centrumban évente 30-40 új beteg kerül diagnosztizálásra. Egy gyermeket 20-25-ször is MR-vizsgálat alá kell vetni, ezért nem mindegy, hogy ez hogyan történik – mondta Dr. Ottóffy Gábor. A PTE Gyermekgyógyászati Klinika Onkohematológiai Osztályának vezetője hozzátette:
Ha altatásban van egy gyermek, akkor előtte 6 órával előtte nem ehet, 1 órával nem ihat, ami egy gyermeknél igen megterhelő tud lenni

– Mi orvosok annak örülünk, ha tudjuk az altatások számát csökkenteni, ez a szimulátor pedig tökéletes lesz ehhez. Bár nyugaton már hazsnálnak ehhez hasonló berendezést, Pécsett ez egy teljesen egyedi fejlesztés, amit egy élelmiszergépgyártó cég készített a mi igényeinknek megfelelően – tette hozzá Dr. Ottóffy Gábor.

– Mi egy nagyon egyszerű berendezést csináltunk, mert megmondták mi a feladata, mi a célja. Ezt a berendezést meg lehetett volna az árának tízszereséből is csinálni és akkor csili-villi, de nem ez volt a cél, hanem az volt a cél, hogy ahhoz a hanghatáshoz szoktassuk, amit a gyereknek el kell viselnie, amíg tart a vizsgálat – mondta Csirke József, a Samp Kft. tulajdonosa.
Az MR szimulátorral azt szeretnék elérni, hogy a gyermek kevésbé szorongjon, amikor a gépbe kell feküdnie.
– A kisiskolás kor alatti gyerekek, azaz a 8-10 év alatti gyerekek egyszerűen nem érettek annyira, hogy altatás nélkül meg tudjanak egy helyben maradni 30-40 percig egy ilyen szituációban. Sajnos, őket minkdeképpen el kell altatni. Az altatáskor egy vénás kanült kell biztosítani, amit szintén nem szoktak szeretni. De az altatás után van egy ébredési idő is, amit ki kell várnia a családnak. Szóval egy fél órás vizsgálat a gyermek számára 4-5-6 órás procedúrát jelent, amiben a gyermek nem csinálhatja azt amit megszokott – mondta Dr. Kövesi Tamás az Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Intézet egyetemi docense.

A szimulátortól segít abban, hogy a gyermekek hozzászokjanak a hanghoz, amit az MR vizsgálat során hallanak.
– A nemzetközi tapasztalatok alapján 3-10 éves korban 60-80 százalékban csökkenthető az altatás szükségessége, ami nagyon pozitív eredmény és a szorongás mértéke is csökkenthető – mondta Paczur Hanna, pszichológus
Magyarországon elsőként Pécsett próbálhatják ki a szimulátort, amit a Tölösi Péter Alapítványnál használhatnak a gyerekek.
– Alapvető elvünk, hogy minden vizsgálatra fokozatosan készítsük fel a gyerekeket, hogy kevésbé traumatizáló emlék maradjon számára. Eddig arra nem volt lehetőség, hogy az MR-re felkészítsük. De ezzel a géppel lehet, hiszen ugyanúgy zúg-kattog, mint az eredeti, annyi hogy a végén MR képet nem ad – mondta Vojcek Ágnes. A Tölösi Péter Alapítvány kuratóriumi tagja hozzátette:
Ma már a gyermekkori daganatos betegségek 80 százalékban gyógyíthatóak.
Egy felmérés szerint Európában minden 700. felnőtt egy gyermekkori daganatos betegség túlélője.
A Tölösi Péter Alapítvány idén 35 esztendeje segíti a leukémiás és daganatos betegséggel küzdő gyermekek gyógyítását és támogatja a rehabilitációt. Ezzel az MR szimulátorral pedig az országban úttörőnek is számít.