Címlap Karácsony Vízkeresztkor...

Még néhány napig megcsodálhatóak a szebbnél szebb betlehemek a pécsi templomokban. Van, ahol vizkeresztig, van, ahol február 2-ig, Gyertyaszentelő Boldogasszony ünnepéig láthatók. 

Ma már szinte minden templomban megjelennek karácsonykor a háromkirályok, azonban nem volt ez mindig így. Néhány templomban még tartják a régi hagyományt, hogy a háromkirályok figuráit csak január 6-án, vízkeresztkor hehyezik be a betlehemekbe. Sokan azt hiszik, hogy a karácsony vízkereszttel zárul, pedig még egy hónapig, gyertyaszentelő boldogasszony ünnepéig tart.

Gyertyaszentelő Boldogasszony a karácsony utáni negyvenedik nap. Régen az egész ünnepkört ez a nap zárta le, mára már csak annyi maradt, hogy a templomi karácsonyfákat és betlehemeket február 2-ig megtartják. Ez az ünnep Mária tisztulásának ünnepe. Szokásban volt, hogy a szülés után a nők áldozatot mutattak be a templomban. Ezzel lezárul mindaz, ami a születéssel kapcsolatos, és kezdetét veszi Jézus gyermekkora.

Hogyan kapcsolódik a gyertya az ünnephez?

A szentelt gyertya az egyik legrégebbi jelkép, magát Jézus Krisztust jelképezi. Mint ahogy a gyertya elfogy, miközben világosságot nyújt, úgy Jézus is fölemészti saját magát, hogy másokat szolgálhasson. Ebből ered a gyertyaszentelés hagyománya.

Gyertyaszentelő Boldogasszony napján a pap szentelt vízzel megszenteli a gyertyákat, amelyeket a hívek mise után hazavisznek és a következő év gyertyaszenteléséig különleges esetekben használnak. A szentelt gyertyát számos egyházmegyében Mária-gyertyának nevezik. A gyertyaszentelés több száz év után a katolikus egyház ma is élő hagyománya.