Címlap Koronavírus Kell-e maszk ...

Kell-e maszk a gyerekekre? Mi lesz a tesóval? Rengeteg fontos kérdésekre válaszoltak az orvosok

Cikkünk frissítése óta eltelt 4 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Vajon mi vár ősszel a gyermekekre és szüleikre? Milyen lesz az iskolai oktatás indítása a COVID árnyékában? Számos gyerekes szülőket érintő kérdést tettek fel Jakab Ferenc professzornak, a Pécsi Tudományegyetem Virológia Kutatócsoportja vezetőjének és Tordas Dániel házi gyermekorvosnak, akik mindenre válaszoltak.

Melyek a koronavírus-fertőzésre utaló tünetek gyermekkorban ❓  

Ritka, hogy súlyos tüneteket okoz a gyermekeknél a koronavírus. De oda kell figyelni, ha a gyermeknek a hasa fáj, hányingere, esetleg hasmenése van. A szaglás elvesztése, ízérzés zavara is nagyon jellegzetes a gyermekeknél, kamaszoknál. Emellett pedig az orrfolyás, száraz köhögés, izomgyengeség is jellegzetes tünet a láz mellett.

Gyerekeknél hányinger, hasmenés, szaglás elvesztése is tünet. 

Az iskolákban van értelme a lázméregetésnek ❓

Jakab Ferenc virológus egyértelműen kifejtette, hogy nincs. Egy lázat akkor is lehet érezni, ha nem mérik, sőt a szülő, aki ismeri a gyermekét egy puszi adásakor is érezheti, hogy baj van. Figyeljünk egymásra!

Közös érdek, hogy az iskolák működjenek – hangsúlyozta Jakab Ferenc, virológus.

Mit tehet a gyerek, hogy ne kapja el? Kell a maszk a gyermeknek ❓

Maszkot kell használni a gyermeknek is – hangsúlyozta Jakab Ferenc, aki gyorsan hozzá is tette, nem egy olyan órára gondolt, amikor az iskolapadban ülnek. Olyan hely lehet veszélyes, ahol együtt játszanak, közösségi térben sokan vannak egyszerre együtt. A vírus beszélgetés útján is terjedhet, de ha a gyermek maszkot visel, akkor kisebb dózist kaphat el, így enyhébb tüneteket produkál.

Hogyan kell helyesen használni a maszkot ❓

A szájat és az orrot is takarni kell! Csak a száj takarásának nincs értelme.

Az allergiás gyermekre veszélyes a vírus ❓

Nem veszélyesebb, mint másra.

Viszont ki kell zárni a közösségből azokat a gyerekeket, akiknek folyik az orra, köhécsel, vagy hasmenése volt   

– hangsúlyozta Tordas Dániel, háziorvos.

Hogyan tudom megállapítani, hogy mehet vagy sem iskolába, óvodába

Hatalmas a felelőssége a szülőnek és a háziorvosoknak is. Nem lehet beengedni a közösségbe azokat a gyerekeket, akik a legenyhébb tüneteket produkálják. Folyik az orra, köhög, fáradt, hasmenés vagy hányingere volt? Azt komolyan kell venni! Ne legyintsünk a tünetre! Vegyük komolyan az orrfolyást is!

Mennyi időre kell egy gyermeket elkülöníteni, ha olyan tünetet észlel a szülő, ami a koronavírusra utalhat ❓

Az otthoni elkülönítés 10 nap, a tünetek kezdetétől. Ez nem hatósági karantén, de ez az orvosi elkülönítés számon kérhető. Telefonon kell jelezni az orvosnak, aki ez alapján elmondja, mit a teendő. Ha a gyerek a 8. napon újra tüsszög és folyik az orra, akkor a 10 nap újra kezdődik.

Mi lesz, ha lázas a gyerek és rosszabbul lesz? Lehet-e menni orvoshoz❓

Mindenképp kell jelezni a háziorvosnak, majd a megfelelő koronavírus ellátó központban ellátják a gyermekeket is. Nem kell félni attól, hogy a gyermek nem jut orvoshoz. De az is lehet, hogy csak telefonon kapnak segítséget a szülők, de ezek olyan „telefonos vizsgálatok”, amelyek felérnek egy személyes találkozással is – nyugtattak meg mindenkit. 

Azonnal értesíteni kell a pedagógust, igazgatót, ha a gyerek tüneteket produkált, hogy a többi gyermeket értesítsék!

Ha elkülönítésre került a gyermek, hogyan alkalmazkodjon a szülő és a testvér? Mi a teendő? El lehet menni dolgozni ❓

Amíg nem pozitív a teszt, addig hivatalosan lehet menni iskolába és dolgozni. De, ha valaki megengedheti magának, akkor maradjon otthon. Sőt, az orvosok is ezt tanácsolják. 

Nagyobb testvér ovis, kisebb testvérrel otthon van anyukával. Mi legyen ❓

Ha anyuka meg tudja oldani, akkor jobb, ha a nagyobb testvér is otthon marad.   

Mi van akkor, ha a tüneteket a pedagógus vagy óvónő veszi észre❓

Azonnal el kell különíteni a gyereket. Erre már megvan a protokoll. A szülőnek ilyen esetben azonnal a gyerekért kell menni és konzultálni kell a háziorvossal, aki, ha gyanúsnak ítéli meg, akkor 10 napos karantént rendel el.

Mit adjunk a gyereknek, hogy ne legyen koronás❓

Ha betartjuk a D-vitamin bevitelt, az egészséges étrendet és a mozgást, akkor mindent megtettünk. Más csodaszerekre nincs szükség.

Aki a teljes műsort szeretné megnézni, azt itt megteheti:

https://www.facebook.com/drconstantintamas/videos/703527390571767/