Címlap Közélet „Belépü...

„Belépünk a háborúk korába” – megszólalt Orbán Viktor az energiaárak emeléséről

Cikkünk frissítése óta eltelt 2 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Európában háborús árak vannak. Senki nem gondolta volna februárban, hogy nem egyszerű konfliktusháború jött létre Ukrajna és Oroszország között, hanem lezárult egy korszak – mondta mondta Orbán Viktor. A miniszterelnök a Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában kiemelte, hogy „új szakaszába lépett az európai történelem”. Szerinte „az európai gazdaság nem lábon, hanem tüdőn lőtte magát, és most levegőért kapkod”. 

Belépünk a háború korába, aminek hatása van

– Igaz, hogy Magyarország próbál kimaradni a háborúból. De észnél kell lenni, hogy ne terjedjen át a fegyveres konfliktus Magyarország területére – mondta Orbán Viktor.

A háború a világgazdaságban is zajlik, aminek része az energiaárak emelése – tette hozzá.

Megkérdőjelezi azt, amihez hozzászoktunk

– Volt egy biztonságos életünk, aminek megvoltak az alapfeltételei egész Európában – hangsúlyozta a miniszterelnök. Az európai életnek az alapfeltételeit semmi sem kérdőjelezte meg,

most azonban harcolni kell mindenért!

Orbán Viktor hangsúlyozta: két csata lesz, amiből az elsőt éljük. Ez az energiáért, a megélhetési költségekért, az elviselhető rezsiárakért való küzdelem. De lesz harc a munkahelyekért is. A háború és a szankciós politika hatása miatt az Európa gazdasága RECESSZIÓBA LÉP MAJD, ZSUGORODNI KEZD, A TELJESÍTMÉNYE CSÖKKEN!

„Akinek van munkája és állása, azt becsülje meg és tegyen meg mindent annak érdekében, hogy meg is tudja tartani”

A háború miatt az áram ára az ötszörösére, a gáz ára a hatszorosára emelkedett.

Brüsszel azt gondolta, hogy a szankciós politikával le lehet rövidíteni a háborút, mert Oroszország meggyengítésén keresztül sikert lehet elérni. Ez nem vált be. A háború nemhogy nem csökken, hanem elhúzódik. A szankciós politika pedig nem segít – mondta Orbán Viktor, aki szerint nem lábon, hanem tüdőn lőtte magát az európai gazdaság.

LEVEGŐÉRT KAPKOD AZ EURÓPAI GAZDASÁG

Valahol ez azt jelenti, hogy nem lesz energiaforrás, nem lesz gáz. És lesznek országok, ahol lesz gáz, de nagyon magas lesz az ára. Magyarország ebbe az utóbbi kategóriába tartozik. Az a kérdés, hogy milyen hosszú ideig tudjuk elviselhető keretek között tartani ennek az árát.

ENERGIA-VESZÉLYHELYZET

Orbán Viktor elrendelte egy olyan operatív törzs felállítását is, amit Gulyás Gergely vezet. Ő dönt majd arról, hogy az energia-veszélyhelyzeti döntéseket végrehajtsa és újabbakat készítsen elő, ha szükséges.

Próbálják megmenteni a rezsicsökkentést

Orbán Viktor szerint ezt úgy teszik, hogy annak, aki átlagos energiát fogyaszt, marad a csökkentett rezsije. Aki viszont az átlag felett fogyaszt, annak piaci árat kell fizetnie, vagy ha tud, akkor jöjjön vissza az átlagos fogyasztási szint alá.

Magyarországon a havi fogyasztás – a háztartások 3/4-e ebbe a kategóriába tartozik

  • villamosenergiában 210 kilowattóra/hónap
  • földgázban 144 köbméter/hónap

Ha keresnének itt is 6000 eurót az emberek és annak 1/6-a menne el a rezsi kifizetésre, akkor az nem kellemes, de kibírható lenne.

– mondta Orbán Viktor

– Magyarországon számos család esetében a rezsi elviszi a jövedelem felét is, ezért kellett bevezetni a rezsicsökkentés politikáját. A rezsicsökkentési politikát ott kell bevezetni, mint Magyarország, ahol túl sok arányát emészti fel a jövedelemnek a rezsi díja és így kevés pénz marad másra. Ezért kell védeni a családokat. A baloldal ezzel sosem értett egyet, nagy vita ez 2012 óta. A baloldal szerint azt kell csinálni, mint Nyugat-Európában: mindenki fizesse ki az energiának a teljes árát, amit elfogyaszt. Ez általában értelmes közgazdasági álláspont, de Magyarországon ennek következményei rendkívül súlyosak lennének – fogalmazott a miniszterelnök.

Erre a gazdasági bajra csak a béke jelent megoldást

Magyarország az elejétől fogva ellenezte a szankciós politikát. Ha így megy tovább, akkor ki fogják nyuvasztani az európai gazdaságot – tette hozzá. Tűzszünetet, majd békét kell kötni Oroszországgal – mondta a kormányfő. Brüsszelben újra kell értékelni a helyzetet.  

Az interjú egésze itt hallgatható, nézhető végig:

„Katázókat régen maszekoknak hívták, akiknek egyszerű adózási formát akartunk létrehozni anno”

– A legelején nem is volt baj, mert ők mindig csak magánszemélyeknek számláztak és cégeknek nem. De a cégek rájöttek arra, hogy jobban járnak, ha a munkavállalóikat ráveszik arra, hogy számlázzanak. Én az embereket nem szoktam kritizálni, mindenki él ahogy tud, az emberek is próbálnak a felszínen maradni.

A cégekkel van a baj, akik rávették vagy meggyőzték az alkalmazottaikat,

hogy menjen át katába. És így szaladt fel ezeknek a száma 450 ezerre – mondta Orbán Viktor. 450 ezerből 300 ezer ember egy cégnek számláz, tehát az színlelt szerződés.

Még ez is belefért volna, ha jól megy a gazdaság.

De most, hogy háború van és háborús gazdasági logikában kell gondolkodnunk, egész egyszerűen ez nem fér bele. És nem a költségvetés miatt nem fér bele, hanem a nyugdíjrendszer miatt. A katások sokkal kevesebb nyugdíjat fizetnek, mintha valóságos munkaviszonyban látnák el a feladatukat.

Egy ápolónő 86 ezer forinttal járul hozzá a nyugdíj- és egészségügyi kiadásokhoz, egy katás pedig havi 50 ezer forinttal.

Az nem fog menni, hogy 450 ezer ember nem fizeti be azt az összeget, amit be kellene fizetni a nyugdíjkasszába. A magyar nyugdíjrendszer olyan, hogy az adott hónapban beszedett nyugdíjjárulékből fizetjük ki a következő havi nyugdíjat. Tehát, ha lecsökken a befizetés, akkor a nyugdíjasok bajba kerülnek – hangsúlyozta Orbán Viktor.

160 ezer katást elbír az ország, de 450 ezret már nem

Háborús helyzetben biztosan nem – húzta alá Orbán Viktor és arra kérte a katásokat, mindenki nézzen utána annak, milyen más jogi formát választhat az adózáskor. Vannak még más, kedvező formák – mondta.

A kata kiskapuit bezártuk, nem is fogjuk kinyitni

Lehetőségek közt sorolta fel a miniszterelnök, hogy

  • átalányadózni is lehet
  • vankiva
  • van echo
  • egyéni vállalkozó
  • vissza lehet menni munkavállalónak úgy, ahogy a katások nagy része mind munkavállaló volt – tette hozzá a kormányfő.

Ezek a változások szeptember 1-vel lépnek hatályba, de szeptember 25-éig tudnak nyilatkozni az érintettek arról, melyik adónemet választják a jövőben.

Azok a katások viszont, akik maradhatnak, még az adókedvezmény mértékét meg is fogjuk emelni. Hiszen nőnek az árak – zárta a katával kapcsolatos válaszát Orbán Viktor.

(Cikkünk folyamatosan frissül!)