Címlap Közélet Gulyás: Megho...

Gulyás: Meghosszabbítjuk a benzin- és élelmiszerárstopot

Cikkünk frissítése óta eltelt 2 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Szokatlan időpontban tartott Kormányinfót Gulyás Gergely kancelláriaminiszter és Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő, a sajtótájékoztatón azonban Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter is megjelent. A kormányülést követően Gulyás bejelentette: a háború és a szankciók együtt vezettek a magas inflációhoz és az üzemanyagár-emelkedéshez, valamint a kamatok megnövekedéséhez, ezért a miniszter szerint amíg szankciók vannak, a helyzet nem javul, ezért meghosszabbítják a benzin- és élelmiszerárstopot december 31-ig, és a kamatstopot is fél évvel tolják december 31-től június 30-ig.

Marad a rezsitámogatás

Gulyás szerint többen férnek be a rezsi-átlagfogyasztásba, mint korábban gondolták, havonta 150-180 ezres támogatással számol a kormány a megmaradt rezsicsökkentéssel. A Miniszterelnökséget vezető miniszter szerint egyedülálló a támogatási rendszer, a cél pedig az, hogy ez fenn is maradjon. Hozzátette, hogy az energetikai szankciókról döntene az Európai Unió, akkor a felére csökkenne a gáz ára. 

Támogatják az energiaintenzív kkv-kat

Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter bejelentése szerint ezek azok a vállalatok, amelyeknek az energiaköltsége a nettó árbevétel 3 százaléka felett volt 2021-ben. Ez egy uniós határérték.

A kkv-k esetén ez a feldolgozóipari vállalkozásokat takarja, vagy azokat, ahol 50% felett van a feldolgozóipari tevékenységek bevétele.

A támogatás október 1-jétől 2023. ápriliság tart, és működési költségeket és a beruházásokat támogatják. Előbbi háromhavi számlakifizetést jelent, a tavalyi évhez képesti áremelkedés 50 százalékát fizetik ki.

Beruházástámogatási program indul

A gazdasági tárca vezetője bejelentette, hogy beruházástámogatási program is indul: a kormány 15 százalékos önerőtámogatást is ad a kkv-knak. A miniszter a munkahelyek megőrzését kérte az érintettektől, és azt várják el, hogy a foglalkoztatottak száma 2023 végéig ne csökkenjek 90 százalék alá.

Két másik programot is megtárgyalt a kormány, de ezekről még nincs döntés. Az egyik ezek közül egy gyárprogram, emellett munkavédelmi akcióterv is indul, mindezt azért, mert ahol magas az enegiaintenzivitás, ott a munkahelyek megszűnése is előfordulhat. Döntés ebben a következő hetekben várható, amiről a sajtónak is beszámol majd a kormány. 

Az általános iskolákban 20 fok lesz

A javaslat az, hogy az általános iskolákban legalább 20 celsius fok legyen a hőmérséklet, csak a gimnáziumokban legyen ennél alacsonyabb, a korábban ismertetett 18 – közölte a közintézményekben maximált hőmérséklet kapcsán a miniszter. Gulyás Gergely közölte azt is: tisztában vannak azzal, hogy az önkormányzatok fizetőképességének is van határa, de meg kell vizsgálni, hogy milyen módon lehet spórolni, és azt követően a kormány hogyan tud beavatkozni és segítséget nyújtani.

Ha jön az EU-s pénz, lesz béremelés a tanároknak

Kérdésre válaszolva Gulyás elárulta: garantált a pedagógusok béremelése, amire az uniós pénzek megérkezése után kerülhet sor. Arra, hogy milyen alternatívái lehetnek a szankciós politikának, a miniszter úgy reagált: a diverzifikációval egyetértenek, az energetikaiakat viszont elutasítják, mert szavai szerint „az Oroszországnak hozott hasznot”. Nincs B terv a pedagógusbér-emelésre, mondta az újságíróknak Gulyás Gergely.