Címlap Közélet Így telt II. ...
Cikkünk frissítése óta eltelt 2 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Egy napja hunyt el II. Erzsébet brit királynő, akire rövid összeállítással emlékezünk meg.

Boldog gyerekkor

Elizabeth Alexandra Mary Windsor 1926. április 21-én született Londonban. Azt, hogy egy napon ő lesz a királynő, tízéves koráig senki se gondolta volna. Születésekor nagyapja, V. György uralkodott, akit az öröklési rend szerint Erzsébet unokabátyjának, VIII. Eduárdnak kellett követnie a trónon, őt pedig Erzsébet apjának, VI. Györgynek, de csak akkor, ha VIII. Eduárdnak nem születnek gyerekei. De a sors furcsa fordulatainak köszönhetően a dolgok kicsit máshogy alakultak.

Mivel nem számítottak arra, hogy valaha a trónra kerül, Elizabeth Alexandra Mary Windsor nem a Buckingham palotában töltötte gyerekkorát, hanem egy nagy, de kényelmes, normálisnak mondható londoni házban, nem messze a Hyde Parktól. Ő volt nagyapja, a király kedvence, akit Erzsébet csak Anglia Nagypapának nevezett.

Nem járt iskolába

Erzsébet, akit a család csak Lilibetnek szólított, nem járt iskolába, őt és testvérét otthon oktatták magántanárok. 13 éves volt, amikor kitört a második világháború, ekkor sok brit gyereket küldtek a szüleik biztonságosabb országba, de Erzsébet és Margaret maradtak.

A háború éveit a Windsori kastélyban töltötték, ahogy ők mesélték, „egy hétvégére mentünk, és öt évig maradtunk”.

Autóvezetés, házasság

19 éves korában megtanult vezetni, 21 évesen pedig bejelentette eljegyzését Philip Mountbattennel, akivel először nyolcéves korában, egy esküvőn találkozott. 1947. november 20-án összeházasodtak, 1948-ben megszületett első gyerekük, Károly walesi herceg, két évvel később pedig Anna brit királyi hercegnő. Amikor láncdohányos apja meghalt tüdőrákban, Erzsébet éppen Afrikában volt. Azonnal visszautazott Londonba, 1952. február 6-án elfoglalta a trónt, négy hónappal később pedig megkoronázták. 1066 óta minden koronázási ceremóniát a Westminster Abbey-ben tartanak, Erzsébet a 39. uralkodó volt, akinek itt került a fejére a korona.

Bár ő maga konzervatív, hagyománytisztelő volt, aki nem szerette az új dolgokat és a változásokat, belátta, hogy muszáj megreformálni a királyi házat. Gyerekkorában arra vágyott, hogy egy farmer felesége legyen, és egész nap a természetben lehessen lovaival és kutyáival, a változó idők mégis rákényszerítették arra, hogy progresszívebbé tegye a monarchiát.
Rájött, hogy hiába nem tetszik neki, többet kell mutatniuk magukból, ahogy arra is, hogy az emberek imádják a rádiót és a tévét, és azt is, ha itt kapnak néhány pillanatot a királyi család életéből. Már 14 évesen meggyőzte a szüleit, hadd tartson egy rövid beszédet a rádióban; ekkor még javában dúlt a háború, és Erzsébet arról beszélt, mennyire együttérez minden gyerekkel, akiknek saját biztonságuk érdekében el kellett hagyniuk az országot, mert ő és testvére is tudja, milyen nehéz szüleiktől elszakítva élni. A televízió azt is közvetítette, amikor 1952-ben megkoronázták, ezt az adást 27 millióan nézték.

Hetven év

Végigélte a brit birodalom összeomlását, a Falkland-szigeteki háborút, a nyolcvanas évek bányászsztrájkjait, és szembesülnie kellett azzal is, hogy a britek többsége arra szavazott, lépjenek ki az Európai Unióból. Uralkodása alatt 15 brit miniszterelnök váltotta egymást. II. Erzsébet, hivatalos megszólítással „Isten kegyelméből Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királyságának, más birodalmainak és területeinek királynője”, a Nemzetközösség feje, a hit védelmezője szeptember nyolcadikán, 70 évnyi uralkodás után halt meg, 96 évesen.

II. Erzsébet után III. Károly

Az öröklési rend szerint a trónra 1714 óta csak Zsófia hannoveri választófejedelemné törvényes leszármazottai kerülhetnek, ezt az 1701-es Act of Settlement írja elő. A rendet ezenkívül az 1772-es Royal Marriages Act és a szokásjog szabályozza, ezen 2015-ben néhány ponton változtattak. Ezentúl nem zárják ki azokat, akik római katolikussal házasodnak össze, és a fiúk nem élveznek előnyt a trónöröklésben. Erzsébetet a rend szerint fia, Károly walesi herceg követi a trónon, a sorban második unokája, Károly és a néhai Diana hercegné fia, Vilmos. Az öröklési rendben őt Kate Middletonnal közös elsőszülöttje, György követi.

(via 444.hu, fotó: Joe Giddens – by WPA Pool/Getty Images)