Címlap Közélet Közösség Jubileumot ün...
Cikkünk frissítése óta eltelt 5 hónap, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

15 éves fennállását ünnepli a 2024/25-ös tanévben a pécsi Mandulafa Waldorf Általános Iskola. A jubileumi évet számos rendezvénnyel, előadással és iskolanyitogatóval ünneplik, amelyekre minden érdeklődőt szeretettel várnak. Az intézmény tanári karának és szülői körének tagjai kézműves- és mesefoglalkozásokkal színesítik a Szamárfül fesztivált.

Ahol az érdeklődő találkozhat a pécsi Waldorf közösséggel:
augusztus 24. – Szamárfül fesztivál – Herkules műhely
őktóber 3-5. – W-15 – Waldorf Napok – Istenkút
Év közben Iskolanyitogató foglalkozások a leendő elsősök számára – Istenkút
október 8., november 5., 2025. január 28. – 17 óra
Beiskolázási előadások a pedagógiáról, iskolaműködésről, közben a leendő elsősöknek játszóház
október. 22., november 19., 2025. január 14., február 11. – 17 óra
november. 30. – ADVENTI BAZÁR – Istenkút

A fej, a szív és a kéz iskolája

A Waldorf-iskolát a fej, a szív és a kéz iskolájának is nevezik, mivel a gyermek testi, lelki és szellemi lényét egységben fejleszti, megteremtve ezzel a mozgás, az érzelmek és a gondolkodás harmóniáját. A gyermek belső szükségletei, életkorából fakadó igényei határozzák meg, hogy a tanár mikor, mit és főképp hogyan tanít. A közismereti tárgyakat nem 45 perces órákon, hanem ún. epochális rendszerben tanulják: 3-4 héten keresztül ugyanazzal a tantárggyal, témával foglalkoznak, lehetőséget adva ezzel az elmélyülésre, az ismeretek sokoldalú, nemcsak elméleti, hanem gyakorlati és művészi megközelítésére. Az úgynevezett szaktárgyakat a főoktatás után 45 perces, ismétlődő órarendben tanulják a gyerekek. Ilyen tárgyak az angol, a spanyol, a zene, a Bothmer gimnasztika, az euritmia, a kézimunka, a fafaragás, a kertművelés és a festés.

A Mandulafa Waldorf Iskola helyszíne minden tekintetben ideális: Pécs északnyugati peremterületén, Ürög, Donátus és Deindol városrészek között, távol a városi forgalomtól, a mecseki hegyoldalban található, egészen közel a természethez, az erdőhöz, szemközt a középkori pécsi mondában is megörökített istenkúti forrással. Az iskolai alapító osztály tagjai ma már egyetemre járnak, nyolc osztály elballagott. Az elballagó gyerekek sikeresen lépnek tovább állami és Waldorf középiskolákba. 2022-ben ünnepelték a Waldorf-óvoda alapításának 15. évfordulóját, az általános iskola pedig idén szeptemberben kezdi meg a 16. tanévét.

A 2024/25-ös tanévben induló első osztályban még vannak szabad helyek, így az iskola pótfelvételt hirdet. A jelentkezés feltételei a honlapon az Iskola fül “Jelentkezés és felvételi” pontja alatt találhatóak. www.waldorfpecs.hu

A pécsi Waldorf története

Baranya megyében mindmáig egyedül a Waldorf képviseli az alternatív módszert az általános iskolai nevelésben. Az első, Tettye Völgye óvoda megalapítását követően sok szülőben felmerült a következő lépés, az iskola megalapításának szándéka. 2009 őszén a Bánki Donát Úti Iskolában kapott helyet az iskola, ahol engedély birtokában az első osztály elindulhatott.

Pár év alatt a közösség kinőtte addigi épületeit, és sürgetővé vált, hogy megtalálják végleges otthonukat. A várossal ápolt jó kapcsolat és az otthonkeresés vágya egyesült Pécs város fejlesztési koncepciójával, amelynek eredményeként az istenkúti iskolaépület kiürült és hasznosíthatóvá vált. A pécsi önkormányzat a közösség segítségére sietett és 2014-ben haszonbérbe adta az erősen lelakott, akkori állapotában használhatatlan iskolaépületet, illetve felajánlotta az iskolaépület melletti művelődési ház közös hasznosítását. Itt többek között az új – istenkúti – óvodai csoport számára alakítottak ki teret. Az első, tettyei óvoda 2018-ban Aranyhegyre költözött, azóta az Aranyhegyi Waldorf Óvoda nevet viseli.