Címlap Közélet „Megjel...

„Megjelentek az emberek és dobálják ki a székeket” – ez történik épp a pécsi Bóbita Bábszínház egykori épületével

Cikkünk frissítése óta eltelt 3 hónap, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Az egykor gyerekek zsivajától és kacajától hangos Bóbita Bábszínház épülete 15 éve áll üresen a belvárosban. Most állagmegőrzés céljából 200 millió forintot költenek rá. A teljes felújítás 1,4 milliárd forintba kerülne. 

– Megjelentek az emberek, dobálják ki a székeket és a színpad darabjait a kukába –

mondta Marsalkó Péter, a terület nemrég megválasztott önkormányzati képviselője, akit több helybéli lakos is értesített a napokban történő változásokról. Tény: a Bóbita Bábszínház egykori épülete több mint egy évtizede várja jobb sorát, de

még most sem a felújítás zajlik, csak mentik a menthetőt

– 15 év szaladt el úgy, hogy egyetlen pécsi polgármester vagy önkormányzati testület sem vette komolyan a bábszínház épületét – mondta Marsalkó Péter. A megválasztott képviselő szerint egyáltalán nem mindegy, hogy most 200 millió forintot állagmegóvásra költenek, vagy azt a 200 millió forintot a felújításba forgatják.

– Úgy, ahogy számos belvárosi épület, ez is nagyobb figyelmet érdemel. Láttunk már példát, hogy a homlokzatot megmentve egy teljesen új tartalommal látták el. Én azért fogok a következő 5 évben dolgozni, hogy visszakapja az ifjúság a helyet és egy olyan találkozópont legyen, ahol nemzetiségtől független össze tudnak ülni a fiatalok.

120 éve közadakozásból épült

A csaknem 120 éves épület a belváros kellős közepén, a Mária utcában található. A jellegzetes kupolás épületet Pilch Andor tervezte. Az építését anno helyiek közadakozásából finanszírozták, jótékony és nemes cél érdekében. 

A pécsiek támogatásából húzhatták fel

A jellegzetes épület a városi lakóinak köszönhetően született meg. Az építési költségek nagy részét a híres pécsi pezsgőgyáros, Littke József fedezte.

Az eklektikus stílusú házban konyha is működött. Minden télen mintegy 500 szegény embernek osztottak ingyenebédet. A Pécsi Jótékony Nőegylet ezen kívül óvodát is létrehozott és segélyeket is osztott.

A bábszínház miatt átalakult

1961-ben Kós Lajos került a pécsi bábművész társulat élére és megalapította a Bóbita Bábszínházat. A Bóbitában a jövőbeli előadások reményében egy száz ülőhelyes kamaraszínházat alakítottak ki, amelyben egy hatalmas színpadot alakítottak ki.

Lassan leépült

Az évek során azonban elkezdett hanyatlani a létesítmény. Voltak rá tervek, hogy az épület kívülről Dévényi Sándor ötletei alapján színes figurákkal és különböző elemekkel újul meg – ezzel hirdetve a meséket és a bábművészetet. Azonban erre nem kaptak engedélyt, így maradt az egységes fehér szín.

Lakat alatt a 116 éves épület

Az EKF keretein belül a Bóbita Bábszínház társulata a Zsolnay Kulturális Negyedbe költözött, Pilch Andor épülete pedig magára maradt.