Címlap Kultúra Különleges ku...
Cikkünk frissítése óta eltelt 3 hónap, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Első magyar helyszínként csatlakozott a Római Császárok és Dunai Borok Kulturális Útjához Pécs, azon belül is az ókeresztény sírkamrákat bemutató UNESCO világörökségi helyszínek. A több éves nemzetközi projekt fókuszában a tudásmegosztás és együttműködés áll, de szerveznek például fesztiválsorozatot is, valamint a tervek szerint 2026-ban Pécs ad otthont a Training Academy-nek, ahová a Duna régiót érintő Európai Kulturális Útvonalak vezetőit és képviselőit várják.

A 2018-as év elején közép-európai kapcsolódási pontként Pécs városa és a Zsolnay Örökségkezelő Nonprofit Kft., UNESCO világörökségi helyszíneivel első magyar helyszínként csatlakozott a Római Császárok és Dunai Borok Kulturális Útjához, amely az egyetlen, Európai Tanács által 2015-ben hitelesített délkelet-európai kulturális útvonal.

2024 januárjában az Európai Unió társfinanszírozásával megvalósuló Interreg Duna Transznacionális Program keretében elindult a #RomansWineDanube elnevezésű projekt, amelynek megvalósítandó tevékenységei és nemzetközi partnerei a Római Császárok és a Dunai Borút Európai Kulturális Útvonalhoz kapcsolódnak. A pályázat egyik célja egy római fesztiválsorozat létrehozása, amely több országban kerül megrendezésre a nemzetközi útvonal városaiban és településein, többek között Pécsett is.

A projekt májusi szakaszában az európai örökség felértékelődését vizsgáló kérdőíven és adatbázison dolgozott minden partner. A Pécsre és a régióra vonatkozó kérdőív és adatbázis kidolgozását a ZSÖK munkatársai fogták össze együttműködő partnereikkel, az Irány Pécs Nonprofit Kft.-vel és a Magyar Nemzeti Múzeummal. A kérdőív elemzését követően 9 európai régiót vizsgáló analízis készült, mely magában foglalja a Pécset és környékét jelentő régiót, beleértve a pécsi világörökségi helyszíneket. Ez a munkafolyamat és anyag nyerte most el a Kulturális Útvonalak Legjobb Gyakorlata (best practice) díjat a „Kutatás és fejlesztés” kategóriában az Európa Tanács 13. éves Kulturális Útvonalak Fórumán, amelyre szeptember 25-27. között került sor Visegrádon.