Címlap Kultúra Louis Armstro...
Cikkünk frissítése óta eltelt 1 hónap, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Négy crossover koncertet ad a Pannon Filharmonikusok az idei farsangi szezonban: február 14-én és 15-én három alkalommal Pécsett a Kodály Központban, 18-án Budapesten a Müpában. Az évad főszereplői Ella Fitzgerald és Louis Armstrong, a jazz koronázatlan királyai, sokszoros Grammy-díjas előadók.

A Pannon Filharmonikusok az elmúlt években Vass András állandó karmesterüknek köszönhetően utat talált a jazz- és könnyűzenei slágerekhez. A közös zenei magból építkező dirigens-zeneszerző nem csupán átírja a könnyűzenei alapot nagyzenekarra, hanem a barokk zene, a jazz és a klasszikusok közös nyelvét alkotja meg. A jazztörténet két legendás előadójának darabjait számos szerző, többek között George és Ira Gershwin alkotta, akik természetes hidat képeznek a szimfonikusok és a két legendás előadó világa között. Ez is indokolja, hogy az ABBA, Frank Sinatra és Tina Turner után idén Ella Fitzgerald és Louis Armstrong világhírű dalait hangszerelték át, a számok bemutatójára Pécsett kerül sor, és egy alkalommal lesz hallható Budapesten. Az előadás eredeti minőségben itthon kizárólag a PFZ koncertjein hangzik el olyan örökzöldekkel, mint a What a Wonderful World, a címadó L-O-V-E vagy a Summertime.

Számos olyan felvétel van, ahol Ella Fitzgerald és Louis Armstrong duetteket énekel, ahol csak jazztrió kíséret érhető el, például a Chic to Chick vagy a Fine Romance. Ezeket át kellett dolgozni nagyzenekarra, melynek során alapvetően nyilvánvalóan mindig az eredeti anyagokból indulok ki, és próbálom annak a harmóniavilágát, formáját nagyjából megőrizni. De nagyon érdekes volt azt hallgatni és tapasztalni, hogy tulajdonképpen mind az előadás, de maga a jazz műfaja is, vagy akár Gershwin világa is számos lehetőséget és alternatívát kínál. Annyira gazdag ez a zene, hogy tulajdonképpen nagyon sokféleképpen megformálható, megfogalmazható és átdolgozható. Nagyon izgalmas feladat volt ez, és számomra élmény ezzel a repertoárral foglalkozni

– nyilatkozta Vass András, az est hangszerelője.

Közreműködők
Veres Mónika Nika, a színházi szerepeket is játszó előadó, sok éve a Pannon Filharmonikusok partnere: az elmúlt években énekelte az ABBA, Barbra Streisand vagy Tina Turner világslágereit is. A PFZ-vel első alkalommal fellépő Pocsai Kriszta hazánk egyik legkiválóbb jazzénekese, olyan jazzisták méltó partnere, mint Tomsits Rudolf, Orbán György, Lakatos Peczek András és a Modern Art Orchestra.

Farkas Gábriel énekesként amerikai show-hangulatot teremt a koncertteremben. Louis Armstrongot, a legendás jazztrombitást a legismertebb magyar jazztrombitás, Fekete-Kovács Kornél szólaltatja meg, akivel a PFZ számos projektben dolgozott már együtt.

Illényi Péter karmester más stílusokat átívelő szimfonikus hangszerelésű produkciókban és a filmzenei felvételek készítésében is rangos helyet foglal el, egy amerikai produkcióban az általa vezényelt felvétellel épp a Grammy-díj várományosa.

Az estek hangulatáról Seidl Dénes gondoskodik, a színpadi rendező Gábor Sylvie. A szimfonikus hangszerelés Vass András munkája.

A PFZ művészeinek kezdeményezésére február 21-én a Pécsi Regionális Vérellátó Központtal és a Magyar Vöröskereszttel közösen kihelyezett véradást szervez. Mindazok, akik részt vesznek a véradáson, koncertjegyet kapnak az évad végéig tartó zenei kínálatból.