Egy éjjel felkerült törvényjavaslat szerint úgy néz ki, hogy ez előfordulhat.
Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes éjjel benyújtott egy törvény-tervezetet. Van ebben egy szakasz, amely szerint a katasztrófavédelmi törvényt úgy változtatnák meg, hogy a polgármesterek nem tudnak majd egyedül dönteni.
A jogszabály-tervezet úgy szól, hogy:
A polgármester, a főpolgármester, illetve a megyei közgyűlés elnöke (4) bekezdés szerinti döntéséhez
szükséges a megyei, fővárosi védelmi bizottság előzetes jóváhagyása.
A megyei, fővárosi védelmi bizottság az előzetes jóváhagyás tekintetében a döntési javaslat beérkezését követő 5 napon belül köteles dönteni, amely határidő jogvesztőnek minősül”
Egy másik szakasz szerint:
„Korm. rendelettel kihirdetett veszélyhelyzet ideje alatt a polgármester, a főpolgármester, illetve a megyei közgyűlés elnöke által még el nem fogadott döntésekre is alkalmazni kell.”
Az Index szerint egyébként ez a szakasz éppen azt a törvényhelyet egészítené ki, amely szerint
veszélyhelyzetben a települési önkormányzat képviselő-testületének, a fővárosi, megyei közgyűlésnek feladat- és hatáskörét a polgármester, illetve a főpolgármester, a megyei közgyűlés elnöke gyakorolja. Ennek keretében nem foglalhat állást önkormányzati intézmény átszervezéséről, megszüntetéséről, ellátási, szolgáltatási körzeteiről, ha a szolgáltatás a települést is érinti.
A lap szerint ez azt jelenti, hogy amennyiben a kormány által elrendelt veszélyhelyzetben a parlament elfogadja Semjén javaslatát,
a polgármesterek a jövőben gyakorlatilag semmiről nem dönthetnének önállóan.
Mindez azt is jelentheti, hogy a településeket, kerületeket, vagy akár a fővárost érintő kérdésekben a védelmi bizottságban ülő honvédségi, katasztrófavédelmi és a rendvédelmi szervek vezetői vennék át a vezetést a veszélyhelyzet ideje alatt – ha helyes a lap értelmezése.
A Transparency International (TI) szerint Komlón, Szekszárdon és Nagykanizsán a polgármesterek törvénysértést követtek el, amikor a járványhelyzetre hivatkozva hoztak egy személyben városvezetési döntéseket. Ha ez a mostani tervezet hatályba lép, akkor ezek az „anomáliák” megszűnnek. Ez akár jó hír is lehetne. Ám mi van azokkal a polgármesterekkel, akik nem készültek ilyen radikálisan egyszemélyű döntésekre?
A jogvédő szervezet egyébként a törvényesség helyreállításához szükséges intézkedések megtételére szólította fel Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető minisztert és Pintér Sándor belügyminisztert.
UPDATE: Okafogyottá vált a tiltakozás
Összevesztek saját magukkal a kritikusok: amit eddig akartak, azt most már nem akarták – mondta lényegében Gulyás Gergely, ezért a kormány elvetette a módosítást. Részletek itt: