Címlap Politika Tiszta Kezek:...

Tiszta Kezek: játszmák helyett valódi együttműködésre van szükség, vagy Pécs kudarcra van ítélve!

Bognár Szilvia arra kérte a bal- és jobboldali politikusokat, hogy fogadják el a pécsiek akaratát, amelyet a június 9-i választáson kinyilvánítottak, és cselekedjenek végre annak szellemében. Elárulta azt is, milyen feltételekkel hajlandó támogatni Péterffyt vagy a jobboldalt. 

Részletes együttműködési tervezetet tett közzé Bognár Szilvia, a Tiszta Kezek képviselője, mert szerinte „hetek óta politikai játszmázás, helyezkedés és pozícióharcok szemtanúi a pécsiek”, a város azonban egy tapodtat sem tudott előre lépni emiatt. Bognár azt írta, játszmák helyett valódi együttműködésre van szükség, vagy Pécs kudarcra van ítélve!

A Tiszta Kezek lehet a mérleg nyelve a pécsi közgyűlésben, miután a választók úgy döntöttek, hogy sem a baloldalt, sem a jobboldalt nem hatalmazzák fel önálló városvezetésre. Így egyik nagy tömbnek sincs elég szavazata ahhoz, hogy dönteni tudjon: csak kompromisszumok árán tudnak kormányozni.

Egyelőre azonban kompromisszumok egyik irányból sem látszanak, minden politikai erő a másikra mutogat. Hétfőn délelőtt éppen Talabér Ádám, a Mindenki Pécsért képviselője vádolta meg a Tiszta kezeket azzal, hogy segédkezni akarnak a Fidesznek abban, hogy „leuralhassák” a várost. Bognár Szilvia javaslatából azonban az látszik, hogy ez koránt sincs így.

„A Tiszta Kezek független politikai szereplőként vehet részt Pécs irányításában a városlakók akaratának köszönhetően. Mi ezt tiszteletben tartjuk, a pécsiek felhatalmazását komolyan vesszük! 

Ezért egyetlen politikai tömb sem számolhat automatikusan a Tiszta Kezek támogató szavazataival, mert csak azokat a döntéseket fogjuk megszavazni, amelyek Pécs és a pécsiek érdekeit szolgálják”

– szögezte le Bognár Szilvia.

Kijelentette: „a Tiszta Kezek konkrét javaslatokat fogalmazott meg az együttműködésre, és ezt már eljuttattuk Péterffy Attila polgármesternek, és ismertettük a Fidesz-KDNP-ÖPE frakciószövetség előtt is a nyilvános, immár kétfordulós kerekasztal során. Szeretnénk ismertetni a pécsiekkel azokat a javaslatainkat, amelyeket fontosnak tartunk beépíteni a városvezetés napi működésébe;

ezekkel ugyanis garantálni lehet a transzparenciát és a nyilvánosságot; a tisztességes működést; a szakmaiságot a mindennapi munka során; és a valóban demokratikus működést Pécs és a pécsiek javára

– magyarázta a képviselőnő.

Közölte azt is, a témában szerdán a Városháza előtt sajtótájékoztatót tart.

Íme a Tiszta Kezek javaslata

Transzparencia és nyilvánosság

Nyilvános közvetítés és jegyzőkönyvek elérhetősége: olyan szabályozást javaslok, amely biztosítja, nemcsak azt, hogy a közgyűlések élőben elérhetőek legyenek a város lakossága számára, hanem azt is, hogy a jegyzőkönyvek gyorsan és könnyen hozzáférhetővé váljanak.

Szavazások és döntéshozatal átláthatósága: minden egyes képviselő szavazatát, véleményét és hozzászólását egyértelműen rögzítsék, hogy a választók láthassák, hogyan képviselik őket a megválasztott tisztségviselők és képviselők.

Pályázati és közbeszerzési folyamatok átláthatósága: olyan keretet javaslok, amely az önkormányzati beszerzések és pályázatok kiírásától a döntéshozatalig teljesen átlátható, minden pályázó számára egyenlő feltételeket biztosítva.

A város médiafelületein kiegyensúlyozott legyen a képviselők láthatósága.

Tisztesség és feddhetetlenség

Etikai kódex beépítése: fontos, hogy az SZMSZ-ben meghatározzunk egy etikai kódexet, amely a képviselők számára világos irányelveket fogalmaz meg az elvárt magatartásról. Ezzel biztosítható a közgyűlés tisztességes működése és feddhetetlensége.

Összeférhetetlenség szabályozása: hangsúlyozni szükséges az összeférhetetlenségi szabályok szigorú betartását és gyakori felülvizsgálatát. Ez legfőképpen magában foglalhatja a képviselők vagy hozzátartozóik üzleti kapcsolatait is.

Szakmaiság

Szakbizottságok hatékony működése: szakbizottságba csak szakember ülhessen be (Talabér képviselő megszavazott javaslata elfogadható számomra e szempontból is), ha nincs elégséges számú képviselő, akkor akár teljesen külső tagokkal kell feltölteni a bizottságot. Politikai véleményt vagy hallgatást a közgyűlésen kell megfogalmazni. A külső tagok díjazása a képviselői alapdíj 50%-a legyen, ne egy teljes képviselői alapdíj. Annál is inkább, mert javaslatom szerint a képviselői tiszteletdíj emelkedik. A bizottság méretétől függően legalább 2-3 külső tag mindenképpen megfontolandó bizottságonként.

Részletes előkészítés és szakmai elemzés: minden közgyűlési előterjesztéshez mellékeljenek részletes szakmai hátteret és elemzést, hogy a képviselők megalapozott döntést hozhassanak. Ennek beépítése segít a döntéshozatal szakmai színvonalának növelésében.

Külső szakértők meghívása: szabályozni muszáj, hogy a közgyűlés és a bizottságok adott esetekben külső szakértők bevonásával hozzanak meg döntéseket, ha az ügy különleges szaktudást igényel.

Demokratikus elvek erősítése

Lakossági részvétel támogatása: hozzunk létre olyan eszközöket, amelyekkel a lakosság közvetlenül is kifejezheti véleményét, online konzultációk, vagy városi fórumok formájában, a meglévő lehetőségek (közösségi költségvetés, közmeghallgatás) mellett.

Pártatlanság biztosítása a döntéshozatalban: rögzíteni ajánlott az SZMSZ-ben, hogy a vonatkozó törvény szellemisége alapján minden képviselő köteles egyenlő figyelmet fordítani az összes választókörzetre, függetlenül attól, hogy hol nyerték el a mandátumot, így elősegítve a pártatlan képviseletet.

Egymás javaslatainak tiszteletben tartása: szabályozzuk, hogy a képviselők javaslatai érdemben kerüljenek megtárgyalásra, és ha szakmai szempontból indokolt, akkor a testület által támogatható legyen.

Ezek az intézkedések és irányelvek mind elősegítik, hogy az SZMSZ valóban egy új politikai kultúra alapja legyen, amely az átláthatóság, tisztesség, szakmaiság és demokratikus elvek mentén épül. Ha ezek az elvek megjelennek az SZMSZ-ben, azzal hosszú távon hozzájárulunk ahhoz, hogy a közgyűlés hitelesebben képviselje a közösséget.

Javaslatom, hogy a Közgyűlés hozzon létre egy külön bizottságot Lakásügyi Bizottság elnevezéssel. Nem titok, hogy az egyik leginkább elhanyagolt, újragondolást igénylő szakterület (ezen a felemás lakhatási rendelet sem segített), amivel kapcsolatban túl sok az anomália.

SZMSZ-módosítási javaslatom a képviselői tiszteletdíjak vonatkozásában: az alap képviselői tiszteletdíj jelenleg a polgármesteri tiszteletdíj 20,5%-a, konkrétan a minimálbérrel megegyező összeg. Úgy vélem – tekintettel arra, hogy a képviselőknek ebből az összegből kell fedezniük a parkolási és útiköltségeket, a koszorúzási kiadásokat, egyéb reprezentatív költségeket, egyéni szociális támogatásokat, etc. – ez a jelenlegi díjazás méltatlan a szolgálat és kiadások súlyához képest lelkiismeretes munkavégzés esetén (összehasonlításképpen: a polgármesternek ötszörös fizetés mellett is jár szolgálati autó sofőrrel, másfélszázezer forintnyi költségtérítéssel havonta). Javaslom, hogy az alap képviselői tiszteletdíj emelkedjen a törvényben rögzített polgármesteri tiszteletdíj maximumának 25%-ára, vele egyező költségtérítéssel. Ez jelen esetben bruttó 266.800 Ft-ról 325.000 Ft + költségtérítés összegre (a polgármesteri tiszteletdíj bruttó 1.300.000 Ft/hó) növelné a havi tiszteletdíj mértékét. Tisztában vagyok a sokszor demagóg ellenérvekkel, emiatt álljanak itt a pro érveim:

  • Munkateher és felelősség arányos elismerése 
  • Szakértelem vonzása és megtartása 
  • Tisztességes megélhetés biztosítása 
  • Korruptív nyomás csökkentése 
  • Az önkormányzatok versenyképességének javítása 
  • További társadalmi szerepvállalás ösztönzése 

A listás képviselők is kapjanak az egyéni képviselőkkel megegyező összegű képviselői keretet, amely segítségével a pécsi civil szektort segíthetik és választókerületi fejlesztési keretet, hiszen az egész város képviselői.

A közgyűlési bizottságok esetében is elvárás a paritásos arány, azaz a struktúra és összetétel tükrözze a választói akaratot, a közgyűlés összetételét.

A múltból tanulhatunk, és a múlt miatt lehetünk ma azok, akik vagyunk. Tehát nem eltörölni, vagy megsemmisíteni, vagy átírni kell a történelmünket, hanem okulni belőle. Éppen ezért azt javaslom, hogy a város méltóságát és közösségi értékeit szem előtt tartva közterületeken, városi épületeken, a városházán, valamint közterületi elnevezésekben (utcanevek, terek, stb.) nem szerepelhet olyan személy neve, aki a történelem során a holokausztban vagy bármely embertársunkat ért bántásban közvetlenül vagy közvetetten részt vett, vagy ahhoz bármilyen formában hozzájárult. Ezen döntés célja a városi közösség közös erkölcsi és történelmi értékeinek védelme, az áldozatok emlékének tisztelete, és a jövő generációinak iránymutatás egy felelősségteljes társadalom felé.

Ez a megfogalmazás összefoglalja a Tiszta Kezek törekvéseit arra, hogy a város csak olyan történelmi elődöket tüntessen fel közterein és intézményeiben, akik méltók a közösség tiszteletére és erkölcsi értékrendjére.”