Címlap Promo Kutatók éjsza...
Cikkünk frissítése óta eltelt 4 hónap, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Kevesen gondolnak arra lattéjuk kavargatása közben, hogy vajon van-e kapcsolat a tehéntej-fogyasztás és egyes immunrendszeri betegségek között, arra talán még kevesebben, hogy hányféle zsír is van a szervezetünkben, és azok közül melyik barát, melyik ellenség. A PTE Általános Orvostudományi Karán és Gyógyszerésztudományi Karán ezekről a kérdésekről is szó esik megannyi más izgalmas terület mellett szeptember 27-én, a Kutatók éjszakáján, ahol az orvos-mérnök határterületek sci-fibe illő világa mellett a bioterrorizmus aggasztó jövőképe is terítékre kerül a 200-nál is több program során.

Sokan várják idén is izgatottan a szeptember végét: ekkor rendezik meg hagyományosan Európában és Magyarországon is a Kutatók éjszakáját , amely országszerte ingyenes programok tömegeit kínálja a különböző tudományterületek világába, minden korosztálynak. A programsorozat országos honlapja szerint idén 200 helyszínen mintegy 2500 programmal várják az érdeklődőket szeptember 27-28-án. Érdemes már előre kinézni a számunkra szimpatikus programokat, a Kutatók éjszakáját ugyanis évről évre kiemelkedő érdeklődés övezi, hamar elfogynak a szabad helyek, emellett számos esemény előzetes regisztrációt követően látogatható.

A sci-fibe illő orvos-mérnök határterülettől a bioterrorizmusig

A Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Kara és Gyógyszerésztudományi Kara is rengeteg programmal várja a tudomány iránt érdeklődőket. A szervezők tájékoztatása szerint idén a tavalyinál is szélesebb a paletta: közel 40 intézet több tucat előadója várja majd az érdeklődőket 15 helyszínen, 220 program keretében szeptember utolsó péntekén. Legyen szó vérnyomozásról, táplálkozástudományról, a látáskorrekció modern kori technikáiról, az orvosi képalkotásról, vagy akár a mágia és a gyógyítás ókori egyiptomi világáról, a tudományterületek szinte minden szegmensébe betekinthetünk, a kezdetektől egészen napjaink legfejlettebb eszközeiig és módszereiig.

Tavaly is rengeteg fiatalt vonzottak a Kutatók éjszakájának pécsi eseményei (fotó: Kalmár Lajos)

A PTE Klinikai Központ Sebészeti Klinikáján például az általános sebészet, az égés- és rekonstrukciós sebészet hagyományos és legmodernebb kulisszatitkaiba nyílik betekintés, emellett a szervtranszplantáció precízen szervezett rendszerét, a Sebészeti Klinika sürgősségi és tervezhető műtéti munkáját is bemutatják. Az is kiderül, hogyan lehetséges a műtéteket úgymond kulcslyukon keresztül elvégezni, emellett megnézhetjük, miként is dolgozik a klinika ultramodern sebészeti robotja.

A Laboratóriumi Medicina Intézet sem érdemes kihagyni: ott a toxikológia területére kalauzolnak el minket, bemutatva a gyorstesztek szerepét a klinikai diagnózisban, illetve a tudatmódosító szerek kimutatásának lehetőségeit, emellett napjaink leggyakoribb májkárosító szereinek a hatásairól is tanulhatunk.

Az Anatómiai Intézetben a látogatók műanyag szervpreparátumok segítségével megismerhetik az emberi test részletes felépítését nem csak kívülről, hanem belülről is. Egészségügyben dolgozóknak, egészségügyi pályára készülő, biológiából érettségiző gimnazistáknak ajánlott programeleme az intézetnek az „Agyaljunk egy kicsit!”, melynek keretében az emberi agy és a koponya felépítésébe nyerhetnek betekintést.

A 3D Nyomtatási és Vizualizációs központ is tárt kapukkal várja az érdeklődőket, bemutatva nekik a jövő technológiáit, elkalauzolva őket a sokszor a science-fiction világához hasonlító orvosi és mérnöki tudományok határterületére. A terület iránt érdeklődőknek érdemes lesz a PTE KK Sebészeti Klinika felé is elkanyarodniuk, ahol a sürgősségi sebészettel, szervátültetéssel, valamint a robotsebészettel ismerkedhetnek.

Markáns váltás lesz átsétálni a Biokémiai és Orvosi Kémiai Intézet rendezvényére, ahol a biológiai hadviselés és a bioterrorizmus történetét, jelenét és lehetséges, nem éppen megnyugtató jövőjét járják körül. A biztonsági fenyegetések a biológiai tömegpusztító fegyverek területéről az (bio)információs és hibrid hadviselés területére kerülnek, ahol a kis léptékű, célzott támadásoknak hatalmas pszichológiai hatása lehet. Ebben az a legfélelmetesebb, hogy ezeket a támadásokat már nem csak állami szereplők, hanem kis létszámú, jól szervezett terrorista csoportok is végre tudják hajtani. Ha mindehhez hozzávesszük azt, hogy a biotechnológia területén bekövetkező gyors fejlődés bővítheti a biológiai fegyverek repertoárját, lehetővé téve a taktikai sokoldalúságot és a célzottabb támadásokat, egy igazán aggasztó jövőképet kapunk.

Virtuális- és kiterjesztettvalóság-technológiákkal is ismerkedhetünk a pécsi orvoskaron (fotó: Kalmár Lajos)

Az egyik zsír barát, a másik ellenség?

Latténk vagy capuccinónk félálomban történő kavargása közepette vajmi keveset gondolunk arra, hogy evolúciós léptékkel mérve nem vagyunk túl régóta tehéntejivók, ez pedig egyszerre lehet előny és hátrány, dietetikai és akár immunológiai szempontból egyaránt. A Gyógyszerészi Biotechnológiai Intézetben erről tanulhatunk többet, ahol azt járják körül, milyen lehetséges kapcsolat állhat fenn a tehéntejfogyasztás és egyes immunrendszeri betegségek között.

Nem csak a tej, hanem a zsír is izgalmasabb terület, mint ahogy azt elsőre hinnénk. Az ember több más emlőshöz hasonlóan a zsírt tartalmazó zsírszövetek két típusával rendelkezik. A testünkben található zsír többsége fehér zsír, ami részben energiát raktároz, részben szigetelőanyagként szolgál. A zsírszövet másik fő típusa a barna zsír, amely felszabadítja az energiát hő formájában. Milyen tényezők befolyásolják, hogy ezekből hol, mikor, mennyi található a különböző egyénekben? Milyen szerepet játszhatnak a szervezet anyag és energia egyensúlyának fenntartásában, ily módon az elhízás veszélyének csökkentésében és a metabolikus egészség megőrzésében? Minderről a Gyógyszerészi Biológiai Tanszék előadásából tudhatunk meg többet, betekintést nyerve a biológiai lipidek, zsírszerű anyagok szerkezeti és funkcióbeli sokszínűségébe.

A Gyógyszertechnológiai és Biofarmáciai Intézetben a gyógyszerek világába ugorhatunk fejest. Megtudhatjuk, hogyan készülnek a gyógyszerek, milyen hatóanyagok rejlenek bennük és milyen úton-módon segítenek a gyógyulásban. Az elmélethez gyakorlat is társul: a szervezők ipari tablettázógépekkel és gyógyszervizsgáló berendezésekkel is várják a kíváncsiskodókat.

A legkisebbekre is gondolnak a Teddy Maci Kórházzal (fotó: Kalmár Lajos)

A legfiatalabb tudóspalántákra is gondolnak

A pécsi programsor évről évre visszatérő és nagy sikernek örvendő eleme a Teddy Maci Kórház kitelepülése. A PTE Általános Orvostudományi Karának hallgatói évek óta küzdenek az úgynevezett fehérköpeny-szindróma ellen, mely a fehér köpenytől, azaz az orvostól, egészségügyi dolgozótól való félelmet jelenti. A csapat célja a gyerekek egészségnevelése, az egészségügyi környezettel, eszközökkel, az egészségügyi dolgozókkal való megismertetetése. A gyermekek Teddy Maci műtéten vehetnek részt, meggyógyíthatják a beteg macit, illetve saját plüsseiket is megvizsgálhatják a Teddy Maci Kórház önkénteseinek orvosi eszközeivel.

Érdemes időben regisztrálni, hamar fogynak a helyek

A pécsi programok a kutatokejszakaja.pte.hu weboldalon érhetők el, ahol helyszínre és tudományterületre is szűrhetünk. A honlap folyamatosan frissül, érdemes nyomon követni, és regisztrálni a szimpatikus programokra.

(Címlapkép és fő kép: Kalmár Lajos)