Az biztos, hogy nem minden magyar sportszerető tudja, mi is az a korfball, de nincs is ezzel gond, elvégre nem Hollandiában, vagy éppen Belgiumban élünk. Mindenesetre hazánkban is elindult hódító útjára ez a sportág, amely az egyetlen koedukált labdajáték, és amelynek már strandon űzött válfaja is van. Pécsett egy NB II-es csapat is működik, dr. Cselik Bence pedig az országos szövetség elnökeként dolgozik a korfball népszerűsítéséért.
Vízikosárlabda, vízihoki, 3×3-as kosár, teqball, footgolt – amit lehet, kitalálnak a sportkedvelők. Ebből kiindulva nem lehet azon csodálkozni, hogy létezik korfball is, miként az sem meglepő, hogy egyre inkább hódít a világban, és bizony könnyen elképzelhető, hogy belátható időn belül ott lesz az olimpiák műsorán is.
Erről már hosszan tudnak mesélni Pécsett is, hiszen a PEAC idén az NB II-es bajnokságban indított csapatot, amelynek edzője is van Juhász Noémi személyében. De mégis, hogyan került a baranyai megyeszékhelyre és az PTE sportéletébe a korfball?!
A sportág egyébként abszolút Budapest-központú hazánkban, egyelőre kevés a vidéki központ – de ami késik, nem múlik. A magyar bajnokságban már szerepel szlovák és szerb csapat is, szóval a fejlődés megkérdőjelezhetetlen.
Az, hogy mikor kerül be a sportág az olimpiai programba, egyelőre a távoli jövő kérdése, az viszont nemsokára eldől, hogy a magyar strandkorfball válogatott ott lesz-e a Világjátékokon. A csapat december 6–7-én részt vesz a Világkupa ázsiai fordulóján, amit Bangkokban rendeznek meg, s ha indul, akkor már biztosan megvan a kvalifikáció, olyan jó helyzetből várja a thaiföldi kört.
Sok sikert kívánunk ehhez a munkához, és legyen Pécs a korfball magyar fővárosa!
S hogy mi a korfball? A játékot több, mint 110 éve találta ki Nico Broekhuysen, amszterdami testnevelő tanár, aki olyan csapatsportot kívánt megalkotni, amelyben különböző testi adottságú játékosok egyenlő eséllyel küzdhetnek meg egymással. A korfball olyan labdajáték, amelyet a világon egyedülálló módon azonos szabályok szerint és egy csapatban játszanak fiúk és lányok, férfiak és nők. Minden csapatban azonos számú férfi és női játékos van, mindenkinek személyes, azonos nemű védője van, többek között így kerülhető el, hogy a nagyobb testi erő előnyhöz juttassa valamelyik csapatot. Téglalap alakú pályán játszanak, amely két, egyenlő nagyságú (20×20 m) térfélre oszlik. Mindkét térfélen egy-egy kosár található az alapvonaltól 6,66 méterre, amely a 3,5 m magas korfball rúd tetején nyugszik. Pontot (korfot) szerezni úgy lehet, ha egy játékos bedobja a labdát ellenfele kosarába.