Élvezetes sport a korfball, amit egyre többen űznek és szeretnek – jó meccseket lehet vívni
Címlap Sport A főváros a s...

Az biztos, hogy nem minden magyar sportszerető tudja, mi is az a korfball, de nincs is ezzel gond, elvégre nem Hollandiában, vagy éppen Belgiumban élünk. Mindenesetre hazánkban is elindult hódító útjára ez a sportág, amely az egyetlen koedukált labdajáték, és amelynek már strandon űzött válfaja is van. Pécsett egy NB II-es csapat is működik, dr. Cselik Bence pedig az országos szövetség elnökeként dolgozik a korfball népszerűsítéséért.

Vízikosárlabda, vízihoki, 3×3-as kosár, teqball, footgolt – amit lehet, kitalálnak a sportkedvelők. Ebből kiindulva nem lehet azon csodálkozni, hogy létezik korfball is, miként az sem meglepő, hogy egyre inkább hódít a világban, és bizony könnyen elképzelhető, hogy belátható időn belül ott lesz az olimpiák műsorán is.

– Hollandiában, Belgiumban ez nemzeti sport, ott van rögtön a futball mögött, és a hollandok olyanok korfballban, mint az indiaiak a gyeplabdában, nem nagyon lehet legyőzni őket – mesélte lapunknak dr. Cselik Bence, aki amellett, hogy a korfball pécsi meghonosításának „atyja”, egyben a Magyar Korfball Szövetség (mert ilyen is van) elnöke. – A világ egyetlen koedukált labdajátékáról beszélünk, amelyet egy-egy meccsen egyszerre játszanak nők és férfiak. Nem mellesleg: nagyon élvezetes, gyors, látványos, izgalmas játék!

Erről már hosszan tudnak mesélni Pécsett is, hiszen a PEAC idén az NB II-es bajnokságban indított csapatot, amelynek edzője is van Juhász Noémi személyében. De mégis, hogyan került a baranyai megyeszékhelyre és az PTE sportéletébe a korfball?!

– Néhány évvel ezelőtt két hallgatóm, Bellusz Kristóf és Laki Anna megkérdezte tőlem, tudom-e, mi az a korfball. Igennel válaszoltam, miként arra a kérdésre is, hogy segítek-e nekik a sportág pécsi beindításában, népszerűsítésében. Beépítettük a sportképzésünkbe, majd a sportirodával indítottunk egy PTE-bajnokságot, ám közbeszólt a Covid. A torna még lement négy csapattal, pénteken megvoltak a meccsek, hétfőn pedig a járvány miatt lezártak mindent… A korfballt viszont már nem tudta megállítani Pécsett a Covid, amint vége volt, indultunk a Magyar Kupában, ahol óriási meglepetésre negyedik helyen végeztünk, miközben az ellenfeleknél válogatott és NB I-es játékosok szerepeltek. Innen már nem volt megállás! Idén már neveztünk az NB II-es bajnokságba, ott szerepel a csapatunk, amelynek az edzéseit Juhász Noémi vezeti. Annak külön örülünk, hogy a csapatot száz százalékban PTE-polgárok alkotják, hallgatók, dolgozók!

A sportág egyébként abszolút Budapest-központú hazánkban, egyelőre kevés a vidéki központ – de ami késik, nem múlik. A magyar bajnokságban már szerepel szlovák és szerb csapat is, szóval a fejlődés megkérdőjelezhetetlen.

– Jövő februárban Pécsre, a Stadion utcába hozzuk az egyik bajnoki fordulót, ami nem kis siker! Szeretnénk tömegesíteni, és jó lenne majd az NB I-ben szerepelni, amihez szükség van utánpótláscsapatra is, és el akarjuk érni, hogy a korfball megtelepedjen az egyetemi sportban. A strandkorfballról pedig, ami gyors, rövid, jól eladható és jól nézhető, tavaly már tárgyalt az olimpiai bizottság – árulta el dr. Cselik Bence, érzékeltetve, hogy a határ a csillagos ég.

Az, hogy mikor kerül be a sportág az olimpiai programba, egyelőre a távoli jövő kérdése, az viszont nemsokára eldől, hogy a magyar strandkorfball válogatott ott lesz-e a Világjátékokon. A csapat december 6–7-én részt vesz a Világkupa ázsiai fordulóján, amit Bangkokban rendeznek meg, s ha indul, akkor már biztosan megvan a kvalifikáció, olyan jó helyzetből várja a thaiföldi kört.

– Természetesen nagyon örülünk ennek a szereplésnek, ennek a lehetőségnek! – mondta a PTE ETK 37 éves adjunktusa, aki a Magyar Korfball Szövetség elnökeként segíti a válogatott útját, szereplését. – Miután belecsöppentem a magyar korfballéletbe, szép lassan megismertek, mint sportmenedzsert. Tavaly év végén tisztújítást tartottak a szövetségben, és akkor megválasztottak elnöknek, azóta új elnökséggel folyik a munka.

Sok sikert kívánunk ehhez a munkához, és legyen Pécs a korfball magyar fővárosa!

S hogy mi a korfball? A játékot több, mint 110 éve találta ki Nico Broekhuysen, amszterdami testnevelő tanár, aki olyan csapatsportot kívánt megalkotni, amelyben különböző testi adottságú játékosok egyenlő eséllyel küzdhetnek meg egymással. A korfball olyan labdajáték, amelyet a világon egyedülálló módon azonos szabályok szerint és egy csapatban játszanak fiúk és lányok, férfiak és nők. Minden csapatban azonos számú férfi és női játékos van, mindenkinek személyes, azonos nemű védője van, többek között így kerülhető el, hogy a nagyobb testi erő előnyhöz juttassa valamelyik csapatot. Téglalap alakú pályán játszanak, amely két, egyenlő nagyságú (20×20 m) térfélre oszlik. Mindkét térfélen egy-egy kosár található az alapvonaltól 6,66 méterre, amely a 3,5 m magas korfball rúd tetején nyugszik. Pontot (korfot) szerezni úgy lehet, ha egy játékos bedobja a labdát ellenfele kosarába.

Ügyesek a pécsiek, már van győzelmük az NB II-es bajnokságban – és ez még csak a kezdet!
Ha van strandkézilabda, miért ne lenne strandkorfball is?!