A Pécsi Tudományegyetem Zöld Egyetem Programiroda és a 10 Millió Fa Alapítvány kezdeményezésében február 28-án Miyawaki-erdőt alakítottak ki az intézmény Ijfúság úti campusán kapcsolódva a Nemzeti Faültetés Napjához. A projekt keretében a szervezők mellett a Természettudományi Kar, a Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar és a Fenntartható Fejlődésért Szakkollégium munkatársai és hallgatói egy 30 m²-es minierdőt hoztak létre.
A Miyawaki-erdő egy különleges, néhány tíz négyzetméteren létrehozott egészen sűrű növénytársulás, amelyet a japán botanikusról és növényökológusról, Miyawaki Akiráról neveztek el, és amely lehetővé teszi, hogy a városi betonrengetegekben is a természetes erdőkhöz hasonló, sűrű biodiverz társulások jöhessenek létre.
A távol-keleti szigetországban szerzett megfigyelések alapján készült módszerrel adott területen akár három-négyszeres levélfelület is létrehozható, mely nem csak a levegő tisztításában játszik szerepet, de árnyékot biztosít, növeli a páraképződést, hűtőhatása révén szabályozza a mikroklímát, ezen felül rovaroknak, énekesmadaraknak és emlősöknek nyújt otthont és menedéket.
Miyawaki minierdő a természettel való együttműködés élő példája: helytakarékos, gyorsan fejlődő és biodiverz megoldás a városi klímaváltozás kihívásaira. Nem elég a zöld területekről beszélni – cselekednünk kell, új szemléletet honosítva meg a várostervezésben és a mindennapjainkban. Az erőforrások hatékonyabb felhasználása érdekében ki kell aknázni a szinergiában rejlő lehetőségeket
– fogalmazott Kulcsár Tünde, a PTE Zöld Egyetem Programiroda vezetője.
(Forrás: PTE, fotó: Csortos Szabolcs)