Címlap Tudomány Az év ismeret...

Az év ismeretterjesztő tudósa díjat és kisbolygót kapott a pécsi virológus, Dr. Kemenesi Gábor

Cikkünk frissítése óta eltelt 1 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

A Tudományos Újságírók Klubja 2022-ben Dr. Kemenesi Gábornak a PTE TTK Biológiai Intézet adjunktusának adományozta az év ismeretterjesztő tudósa díjat.

Az év ismeretterjesztő tudósa díj – a csillaggal nevet viseli, a díjhoz egy a kitüntetett személy nevét hordozó égitest is társul (Fotó: Csortos Szabolcs)

Égitest is jár a kitüntetés mellé

Az év ismeretterjesztő tudósa díj – a csillaggal nevet viselő díjhoz egy a kitüntetett személy nevét hordozó égitest is társul, a Tudományos Újságírók Klubja (TÚK) ítéli oda 1996 óta tagjainak szavazata alapján évente annak a kiváló tudósnak, aki a saját tudományterületén és a tudományos ismeretterjesztésben egyaránt kiemelkedőt alkot abban az évben.

A címet az a tudós kaphatja meg, aki a tudomány közérthető népszerűsítése érdekében a legtöbbet teszi az írott és olvasott sajtóban egyaránt.

A Gáborról elnevezett kisbolygó már megtalálható a kisbolygók nevének adatbázisában. Elérhető az a bulletin is, amelyben bejelentették az új nevet augusztus 15-én. (Fotó: Csortos Szabolcs)

– Nagyon nagy megtiszteltetés és nemcsak nekem, hanem a fiatal kutatók számára is. Mindenki érezte a pandémia idején, hogy a tájékoztatásnak gyakorlati haszna is van – mondta Kemenesi Gábor a díj átvétele után. A pécsi virológus szerint a tudományt kommunikálni is kell, hogy sokan megértsék hogyan is működik. Ez pedig a járványhelyzetben nem mindig egyszerű feladata.

Facebookon kommunikált, ezt díjazták

– Kell a mi korosztályunk a tudomány kommunikálásában, mert látjuk azokat a kommunikációs csatornákat, ahol meg kell jelenni. Kiváló anyagok készülnek nagy szervezetektől, egyetemektől, de nincs meg a közvetlen közösségi médiás kapocs – mondta a szakember.

A jövőbeni tervekről elárulta, hogy a fiatal kutatókkal tervezik egy közérthető kommunikációs csatorna elindítását.

És hogy miért lett virológus Kemenesi Gábor?

– Nagyon szerettem volna tenni mindig is a járványok ellen. Élénken élnek bennem azok a televíziós képek, amikor kutatók fertőzött állatokkal foglalkoztak és akkor éreztem magamban, hogy ez ellen nekem is kell valamit tennem. Akkor határoztam el, hogy erre az útra kell lépnem és olyan kutató szeretnék lenni, aki ezekkel a járványokkal foglalkozik – mondta. A pécsi virológus hozzátette: akkor még nem tudhatta, hogy ezek a járványok, amik az állatokról erednek, itt vannak a nyakunkon.

A Gáborról elnevezett kisbolygó már megtalálható a kisbolygók nevének adatbázisában. Elérhető az a bulletin is, amelyben bejelentették az új nevet augusztus 15-én.