2024-ben összesen 206 esetben riasztották a hivatásos baranyai tűzoltókat lakástűzhöz, ebből ténylegesen 123 alkalommal volt szükség a helyszínen tűzoltói beavatkozásra. 2023-hoz képest a lakástüzeknél történő beavatkozások száma némileg csökkent.
A lakástüzekben 2 ember vesztette életét, ugyanúgy, mint az előző évben. 12 ember sérült meg, többségük a belélegzett füst miatt. Ez a szám pontosan ugyanannyi, mint egy évvel korábban. A lakástüzek eloltásához 397 tűzoltóautót riasztottak, a tűzoltók több mint 127 órán át oltották a lángokat. Ez olyan, mintha több mint öt napon keresztül, megállás nélkül oltanának.
A leghosszabb beavatkozás csaknem öt órán keresztül tartott
Teljesen leégett annak a száz négyzetméteres ikerháznak a teteje, amelyben március 3-án, szombat délután csaptak fel a lángok Pécsen a Táncsics Mihály utcában. A ház tetőszerkezete mellett egy garázs, illetve egy furgon égett, a lángokat a pécsi hivatásos tűzoltók öt vízsugárral oltották el. A beavatkozás a katasztrófavédelmi műveleti szolgálat irányítása mellett zajlott, a munkálatokhoz a pécsi és palkonyai önkéntes tűzoltók is csatlakoztak. Az eset során senki sem sérült meg, azonban a házból hárman rokonokhoz költöztek.
A legnagyobb tűz augusztusban történt
Családi ház garázsában keletkezett tűz 12-én, délután Pécsen a Zengő utcában. A garázs és a benne lévő berendezési tárgyak, szerszámok égtek, valamint egy autó teljesen kiégett. A tető mintegy százhatvan négyzetméteren károsodott, a lakóház feletti tetőszerkezetnek szerencsére csak kis része károsodott. Az ingatlan lakható maradt, lakosságvédelmi intézkedésre nem volt szükség. A város hivatásos tűzoltói négy vízsugárral eloltották a lángokat. A tűz elektromos hiba miatt keletkezhetett.
A tűz pontos keletkezési helyének, okának és idejének tisztázása érdekében 32 tűzeset után indult tűzvizsgálat. A leggyakrabban nyílt láng használata, dohányzás, elektromos meghibásodás, illetve hőtermelő berendezés (kályha, kandalló) okozott tüzet.
Az otthon jellegű tüzesetek megelőzésében nagy segítség lehet a füstérzékelő, amelyek már a tűz kezdeti fázisában megbízhatóan jeleznek, amikor még van idő cselekedni, az éppen meggyulladt tüzet eloltani, vagy kimenekülni és a tűzoltókat hívni. A tavalyi statisztikák jól mutatják, hogy a lakástüzekben érintett otthonok egyikében sem volt füstérzékelő.
2024-ben 37-szer avatkoztak be tűzoltók szén-monoxid miatt, 11 alkalommal többször, mint 2023-ban. Szerencsére Baranyában nem volt áldozata a mérgező gáznak.