Címlap Állatvilág Egy kis kabóc...

Évekkel ezelőtt bizony a kabócák miatt is megvolt a varázsa annak, ha elindultunk délre, a horvát tengerpartra: az egyedi muzsikájukkal, ciripelésükkel csak ott találkoztunk, itthon nem. A világ, a klíma azóta sokat változott, manapság már elég például elindulni Orfűre, és a szerpentinen az autó hangját is elnyomják a nagyhangú, délceg hímkabócák.

Tegnap, amikor felmentem a havihegyi templomhoz, igazi mediterrán hangulatot árasztott a dombtető – köszönhetően a kabócáknak is. Néhány szerelemre vágyó hím ugyanis derekasan rázendített, egyet sikerült is lefotóznom dalolászás közben. Maradjunk annyiban, hogy nem olyan, mint a Chokito: nem szép (ronda), és valószínűleg nem is finom. Rögtön hozzáteszem, a lánykabócáknak biztosan más a véleményük a nekik muzsikáló fiúkról…

De nem csak a Havihegy van tele ezekkel a rovarokkal. Aki elindul Orfűre, és nem bömbölteti túlzottan a zenét az autójában, egy-egy meleg, napsütéses napon biztosan hallani fogja, ahogy a szerpentin melletti fákon ezerrel zenélnek. Olyan hangosak, hogy simán elnyomják a motor hangját.

S hogy mit keres itt manapság ennyi kabóca? Úgy tűnik, tetszik nekik a nálunk tapasztalható éghajlat, elvégre nem véletlenül hívják Pécset mediterrán hangulatot árasztó városnak. A klímaváltozás, a melegebb, szárazabb nyarak egyre kedvezőbbé teszik számukra ezt a környezetet – meghosszabbítják a szaporodási időszakukat, jobb élőhelyet biztosítanak. Érdekesség egyébként, hogy nem mindegyik kabóca dalol (először is: csak a hímek teszik): a két leghangosabb faj nálunk a mannakabóca, illetve az óriás-énekeskabóca. Jókorára meg tudnak nőni ezek a rovarok, egyes fajok a hét centit is elérhetik! A lárváik akár évekig is a föld alatt fejlődnek, ahol növények gyökerein táplálkoznak, kifejlett életük azonban csupán néhány hétig tart, de látni akkor sem nagyon lehet őket – a lombkorona rejtekében töltik napjaikat, ahol növényi nedvekkel táplálkoznak, és persze naphosszat ciripelnek.

A Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság néhány napja foglalkozott a kabócákkal a honlapján: a Szársomlyón található Nagyharsányi Szoborpark kapcsán írtak a muzsikusokról. Mint kiderült, már oda sem csak a látványért, a szép mészkőhegyért érdemes elmenni, a nagy számban ott élő mannakabócák ugyanis messzire hallatják a hangjukat!

A végén érdemes felidézni a régi mondást, amivel természetesen mi, férfiak nem értünk egyet: „A kabóca vígan él, felesége nem beszél”!