Ahogy arról a Pécs Aktuál is beszámolt, Európában elsőként a Pécsi Tudományegyetem virológiai munkacsoportjának szakemberei izolálták a koronavírust egy beteg székletmintájából. Jakab Ferenc, a koronavírus-kutatócsoport vezetője szerint a Kemenesi Gábor vezetésével dolgozó pécsi csapat felfedezése jelentős tudományos eredmény a koronavírus hazai és nemzetközi kutatásában is.
– Bár a vírus terjedése legjelentősebb módjának még mindig a cseppfertőzést tartják, a mostani eredmény ismeretében világszerte hatékonyabbá válhat a vírus elleni védekezés az újonnan bebizonyított terjedési útvonal fokozott kezelésével – nyilatkozott a virológus az MTI-nek szerdán.
Jakab Ferenc ezt követően újra videóüzenetben jelentkezett be, melyben kiemelte, hogy ez a kutatási eredmény
befolyásolja a fertőzésről eddig alkotott összképünket, hiszen úgy tűnik, hogy ha kis mennyiségben is, de képes lehet fertőző vírus ürülni a széklettel is.”
Mint mondta, a pécsi kutatási eredmény fényében kicsit jobban oda kell figyelni a járványügyi és fertőtlenítési tevékenységekre.
– Jelenleg több mint 260 vegyületet tesztelünk laboratóriumokban. Ezek egy része már ismert, a patikák polcain kapható gyógyszerek hatóanyagai. Nagyobbik részük azonban újonnan szintetizált anyag. Keressük, hogy bármelyik alkalmas lehet-e a vírus blokkolására vagy a replikáció megakadályozására – fogalmaz Jakab.
A BCG oltásról elmondta, a remények ellenére jelenleg nincs tudományos magyarázat a hatékonyságára. Hozzátette: éppen a napokban jelent meg egy tudományos szaklap hasábjain egy kutatás, mely cáfolja a BCG oltás hatékonyságát. „További vizsgálatok szükségesek, ám jómagam is azt gondolom, hogy ennek az oltásnak nincs hatása az új koronavírus-járványra” – teszi hozzá Jakab Ferenc.
A teljes videóüzenetet nézze meg itt: