A belváros egyik rejtett ékköveként emlegetett Pilch-ház, vagy ahogyan sokan ismerik a Pécsi Napló egykori székháza. A Munkácsy és Bercsényi utca sarkán található szecessziós épület évekig állt üresen, majd egy befektető különleges módját választotta a helyreállításnak. Olyan anyagokat használtak, amelyekkel a XX. században dolgoztak a szakemberek. És hogy milyen lett a végeredmény? Erről mesélt nekünk Fazekas István, a BELLOTTO Kft. tulajdonosa, akinek a ház megmentése köszönhető.
Történelmi happy end?
A téglaépületet 1906-ban Pilch Andor tervezte, ami az akkoriban híres Pécsi Naplónak, illetve a Pécsi Irodalmi és Könyvnyomdai Rt. nyomdájának adott otthont.
43 év után államosították
A szecessziós stílusú épületet 1949-ben államosították. Ekkor a Baranya megyei Szikra Nyomda, azt követően pedig a Pécsi Szikra Nyomda vette át az üzemeltetést.
Nyomda után a hanyatlás
A Szikra Nyomda egészen a ’70-es évek második feléig üzemelt az épületben. Ezután volt pár cég, akik a Pilchi-házba költöztek, de egy idő után hanyatlani kezdett a ház.
Kitört ablakok és fa a tetőn
A 2000-es években leginkább graffitisek, hajléktalanok uralták a helyet, udvarát pedig parkolónak használták a városiak. A tetőszerkezet szinte eltűnt és a falakat is pár gerenda támasztotta belülről – a végét járta a Pilch-ház.
Fény az alagút végén
2010-ben viszont mozgolódások kezdődtek a környéken. A szomszédos, hasonlóan romosodó épületeket elbonthatták, a Pilch-ház homlokzatának viszont meg kellett maradnia. Sőt, eredeti állapotába kellett helyreállítani, ugyanis az épület műemléknek van minősítve.
Kézről-kézre járt az ingatlan, amíg nem jött a képbe Fazekas István, a BELLOTTO Kft. tulajdonosa, és eldöntötte: megmenti egyik kedvenc épületét!
Meg akarta menteni
A kecskeméti származású István vegyészmérnökként cégcsoportot vezetett korábban. Nyugdíjazása után eladta egykori cégét és próbálta tengernyi szabadidejét hasznosan tölteni.
– Gyerekkorom óta műemlékvédő vagyok, és sokat sétáltam a környéken a Pilch-ház felé. Miután kezdett elpusztulni az épület, arról álmodoztam, hogy megmentem. Nyugdíj után szerettem volna valami maradandót csinálni, így hát belevágtam.
István számára fontosak a pécsi értékek, és mivel korábban senki sem állított komolyabb emléket Pilch Andornak, úgy gondolta a ház „újraálmodása” remek alkalom lesz ehhez.
Korabeli anyagok használata és egy jó csapat
A jó kivitelezéshez remek és elszánt emberek kellettek. Ez a munka nem jöhetett volna létre ilyen formában Kiss Géza és csapata- (Mohácsról), illetve a tervezője, Mozsonics Edit-, illetve a Dr. Porpáczy Ügyvédi Iroda munkája nélkül. Utóbbi felelet a belső kialakítások-, a stílus- és a marketingért – mondta el Fazekas István.
A tényleges munkálatok 2016-ban kezdődtek meg, a BELLOTTO Kft. pedig törekedett a részletgazdag rekonstrukcióra. Olyan anyagokat használtak, amelyekkel a huszadik században dolgoztak a szakemberek – ezzel is ügyelve korabeli megjelenésre. A hiányzó téglákat pedig korabeli módon készítették el – ennek köszönhető, hogy a homlokzat szinte az eredeti állapotát kapta vissza
Így született újjá a négy utcát érintő háztömb, ami ékes példája lett annak, hogyan lehet megmenteni egy szinte halálraítélt építészettörténeti remekművet.
Az épületről készült képek galériája:
forrás: kozterkep.hu, magyarepitok.hu, Ráday Mihály műsora – YouTube