Dr. Kemenesi Gábor, a pécsi virológiai kutatócsoport munkatársa újra megszólalt a közösségi oldalán a maszkok védelmében, ugyanis mint írja, a járvány kezdete óta lebeg a levegőben a szájmaszkok kérdése.
„Rövidre zárva a kérdést nemrég csatlakoztam lektorként egy kiváló kezdeményezéshez, amely a lakossági maszkhordást népszerűsíti. Ez a #MaszkotMindekinek csoport. Nyilvánvalóan maszkokból is sokféle létezik és mielőtt valaki a részecskeszűrési képességen kezdene filozofálni ez a poszt nem erről szól. A professzionális maszkok professzionális használatának megvannak a szabályai, erről korábban szóltunk már a Virológia Pécs oldalunkon.” – írja a doki.
Ahogy Kemenesei fogalmaz, egy jelenségről kell beszélnünk, vagyis a lakosság szerepéről a járvány fékezésében.
– Látva az utcán sétáló embereket, vagy a boltokban vásárlókat bárki megfigyelheti, hogy mennyire nincs a köztudatban a maszkok viselésének haszna. Szándékosan hasznot írtam, hiszen egy olyan eszközről és szokásról van szó amely ha nem is ad totális védelmet a vírus terjedése ellen, részlegesen igenis redukálja azt – írja.
Aki pedig gyorsabb indokokat keres, annak itt egy friss publikáció legfontosabb ide vonatkozó mondanivalóját.
94 beteg és az általuk megfertőzött elsődleges kontaktok vizsgálata alapján a vírus ürítése a tünetek megjelenésekor és azt megelőzően a legnagyobb mértékű. Ez újra rávilágít arra a tényre, hogy mennyire fontos a tünetmentes betegek valamilyen szintű szerepcsökkentése a járványban (pontos arányuk egyébként egyelőre kevéssé ismert). A széleskörben viselt, akár házi készítésű szövetmaszkok is nagyban tudnak ezen segíteni, hiszen hatékonyan fogják fel az akár beszéd közben is nagy mennyiségben képződő szájüregi folyadékcseppeket.
Végül Kemenesi Gábor hangsúlyozza, hogy továbbra is fontos azonban érteni a lényegi megállapításokat. Például, hogy a házi készítésű maszk egy másokat (részben) megvédeni képes eszköznek tekinthető, ha mi magunk még nem tudjuk, hogy esetleg fertőzünk. Ez széleskörű társadalmi használattal hasznos lehet a járvány fékezésében.
„A vírus aeroszolos úton történő fertőzése ellen csakis a professzionális maszk, megfelelő hordás mellett véd. Ettől a nyílt utcán kevéssé kell tartani. Ez az a pont amit professzionális felhasználásnak kell tekinteni, ennek igazi jelentősége zárt terekben, egészségügyi ellátóhelyeken van, ahol fertőzött emberekkel lehet számolni és egyéb tényezők is segítik az aeroszolos terjedést (pl rossz szellőzés) – a professzionális felhasználásnak azonban komoly szabályai vannak ha jól szeretnénk csinálni.” – zárja posztját a virológus.