Címlap Balhé Döntött az Eu...

Döntött az Európai Bizottság: a PTE továbbra sem vehet részt az Erasmus-programban

Cikkünk frissítése óta eltelt 1 hónap, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Úgy vélik, a magyar jogszabály még mindig nem kezeli megfelelő módon az úgynevezett közérdekű vagyonkezelő alapítványok kuratóriumaiban felmerülő összeférhetetlenségi kockázatokat - írja a HVG.

Megerősítette az Európai Bizottság, hogy nem tartja megfelelőnek a közérdekű vagyonkezelő alapítványokról szóló törvény novemberben elfogadott módosítását.

Ez azt jelenti, hogy az alapítványi fenntartású egyetemek továbbra sem fognak hozzáférni az Erasmus+- és a Horizont-programokhoz – írja a HVG.



Közleményében a Bizottság azt írta, mai határozatában megállapította, hogy

a december 2-án bejelentett magyar jogszabály nem kezeli megfelelő módon az úgynevezett közérdekű vagyonkezelő alapítványok kuratóriumaiban felmerülő összeférhetetlenségi kockázatokat. 

A magyar kormánynak meglehetősen sürgős lett volna a kedvező döntés, mert már az értesítés napján kérte Brüsszelt, hogy javasolja a Tanácsnak a közérdekű vagyonkezelő alapítványokra vonatkozó, 2022-ben elfogadott intézkedés kiigazítását vagy megszüntetését. A Bizottság azonban azt állapította meg, hogy erre egyelőre nincs lehetőség, mert a jogszabály-módosítások nem kezelik megfelelően a közérdekű vagyonkezelő alapítványok kuratóriumait érintő összeférhetetlenségi aggályokat. Ezért arra a következtetésre jutottak, hogy a vonatkozó intézkedésnek hatályban kell maradnia – írja a lap.

„A Bizottság egyértelműen felvázolta, milyen kiigazítások lennének szükségesek a helyzet megfelelő orvoslásához.

Magyarország bármikor meghozhat és bejelenthet olyan új korrekciós intézkedéseket, melyekkel meggyőzi a Bizottságot arról, hogy ki kell igazítani vagy meg kell szüntetni a Tanács által elfogadott intézkedéseket” – írták.

Az Európai Tanács 2022. december 15-én függesztette fel határozatával a Magyarországnak járó felzárkóztatási támogatások közel egyharmadát, vagyis 6,3 milliárd forintot. Szintén ekkor tiltották meg az uniós intézményeknek, hogy támogatást adjanak a magyar közérdekű vagyonkezelő alapítványoknak, valamint az általuk fenntartott közérdekű vagyonkezelő alapítványoknak. Ez azt jelentette, hogy a 21 magyarországi modellváltó egyetem nem vehet részt azóta sem az Erasmus+ oktatási csereprogramban, valamint a Horizont Európa kutatás-fejlesztési programban sem.

Pintér Bernadett, a kormány közvetlen uniós forrásokért felelős tagja nemrég a HVG-nek arról beszélt, reményeik szerint az ügyben megoldás születhet, amint hivatalba lép az új Európai Bizottság. Ez megtörtént december elsején, a kormány számára mégis kedvezőtlen döntés született.