Címlap Balhé Ezt gondolják...

Ezt gondolják a pécsi szülők az iskolai telefontilalomról

Cikkünk frissítése óta eltelt 3 hónap, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Utánanéztünk, hogyan szabályozzák a mobiltelefonokra vonatkozó, szeptember elsejétől hatályos rendeletet a pécsi iskolák. Kiderült, hogy a szülők nagy többsége támogatja a mobilmentes iskolát. Angliában, Portugáliában, Norvégiában, Svédországban, Ausztráliában, Finnországban és Olaszországban korábban már kitiltották az okostelefonokat az iskolákból. Görögországban ki is tilthatják a szabályszegőket az intézményből, Szlovákiában januártól tilos a mobilozás.

A legtöbb iskola még nem tette fel honlapjára az új szabályokat, de a szülők visszajelzése szerint a legtöbb intézmény maradéktalanul betartja a jogszabályban foglaltakat. Van, ahol nem gyűjtik be a telefonokat, legalábbis a szülőknek kiküldött tájékoztatás szerint.

PTE Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium

„Alsó tagozaton a jogszabályban felsorolt telekommunikációs eszközök behozatala tilos!

Felső tagozaton a tanulók mobiltelefonjaikat, okoseszközeiket a tanítási nap kezdetén, az iskolába beérkezve kikapcsolt állapotban bezárják szekrényükbe és ott tárolják a tanítási nap végéig, a tanuló távozásáig. Onnan csak a pedagógus engedélyével vehetik ki, azt kizárólag oktatásmódszertani célból használhatják a pedagógus által meghatározott időtartamban.”

Szankció: A használatában korlátozott tárgyak intézményi szabályozásától eltérő, azt sértő használata osztályfőnöki figyelmeztetést von maga után.

„Amennyiben a tanuló a használatában korlátozott tárgyat engedély nélkül birtokában tartja a tanítás időtartama alatt, azt a tanulótól a pedagógus átveszi, elzártan tárolja, és azt a tanuló törvényes képviselőjének adja át.”

Az iskola sajátosan értelmezi a jogszabályt, ugyanis nem gyűjtik be a telefonokat! – ez derül ki a szülőknek küldött levélből, azonban a tanulói beszámoló szerint hétfőn begyűjtötték a telefonokat és elzárták.

A jogszabály így fogalmaz: „A használatában korlátozott tárgyat az átvételt követően a nevelési-oktatási intézmény által a házirendben meghatározott elzárt helyen kell tárolni…tiltott tárgyat a házirendben meghatározott személy veszi át és tárolja visszaadásáig.”

Mátyás Király Utcai Általános Iskola

„A mobiltelefonokat és a telefonos kapcsolat létesítésére alkalmas okosórákat alsó tagozaton minden nap az első órát tartó pedagógus szedi össze az osztályterembe érkezést követően, felső tagozaton pedig a gyerekek a saját termükben a tanári asztalon elhelyezett műanyag dobozokba teszik be a nevükkel ellátott buborékfóliás borítékba a kikapcsolt készüléket. A műanyag dobozokat ezután a portán elzárva őrizzük, a tanulók mobiltelefonjukat ott tudják elkérni, amikor elhagyják az iskolát. Kérjük, hogy amennyiben nem feltétlenül szükséges, ne hozzanak telefont a gyerekek az iskolába.”

Jókai Általános iskola

A mobilokat egy dobozba kell beletenni és azokat egy zárható szekrénybe csukják. A tervek szerint majd beszereznek olyan dobozokat, amelyek külön fakkosak, hogy elkülönítve lehessen tárolni – akár névvel ellátva.

Szent Mór Iskolaközpont (Általános iskola és Gimnázium)

„A reggel az 1. órát tartó pedagógus a diáktól átveszi a kikapcsolt telefont, egyéb használatában korlátozott tárgyat, az erre rendszeresített filcanyagból varrt, névvel ellátott tokba teszi, majd az osztály dobozába. A korosztályhoz tartozó igazgatóhelyettesi irodában, zárt szekrényben, ahová a szaktanár viszi be a dobozt.

Szankció: ha a tanuló a használatában korlátozott tárgyat magánál tartja, szaktanári figyelmeztetést kap, illetve az eszközt a tanára elveszi, megőrzésre leadja a vezetői irodákban.”

Az iskolában a tanárok sem vihetnek be bekapcsolt telefont az órára!

 Pollack Mihály Technikum