Címlap Balhé Már fugázzák ...

Már fugázzák a Vince utca köveit – Lehet, hogy nem kellene?

Cikkünk frissítése óta eltelt 4 hónap, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Az utca alsó része felújításának befejezését július közepére ígérte a kivitelező, erről szórólapokon is tájékoztatták a lakosságot. Az eredeti terven változtatni kellett, mert rájöttek, hogy nem minden úgy van, ahogy gondolták.

Az utaknak több ezer éves történeleme van. A rómaiak, görögök, etruszkok és egyiptomiak kőutcái ma is stabilan állnak, a Vince utca kövei csak 12 évet bírtak ki.

Ennek nem lesz jó vége, a tervezőasztalon nyilván jól mutat, de így nem fog sokáig tartani” – mondta a Pécs Aktuálnak egy kőműves, akit arról kérdeztünk, hogy miért nem a bevált, több ezer éves technológiával dolgoznak. Pécsen egyébként még számos olyan utca létezik, ahol az aszfalt alatt máig hibátlan, 150-200 éves stabil bazalt kőburkolat van.

Hibátlan bazalt burkolat az aszfalt alatt a Lyceum utcában

A Vince utca 2010-ben az Európa Kulturális Fővárosa programban újult meg. Akkor egy 20 centiméter vastag betonréteget húztak az utcára, arra zúzott kavics került, erre helyezték le a díszburkolatot. Erre 14 év múltán már csak néhány lakó emlékezett, a város „szakemberei” nem. A korábbi munkálatok fázisait ezek szerint nem dokumentálták, így nem is tudták visszanézni, hogy mi hogyan készült. Azt gondolták, hogy a térkövek alatt csak kavics és homok van, amit most egy speciális kötőanyaggal kevertek volna össze, erre ragasztották volna vissza a térköveket.

Igy tart most a felújítás

A kivitelező a díszburkolat felszedése után szembesült a helyzettel, ezért újra kellett gondolni a kivitelezést. A betonburkolatból 5 centiméternyit lemartak, majd a helyére aszfalt került. Erre kezdték el ráragasztani a Tettye-patakot elvezető gránit csatornát és hamarosan a régi kínai beton térköveket is. A csatornafedelek köré a gránit kövek helyett macskakő kerül.

„Két-három centis fugát terveztek a kövek közé, amit nem túl szép és nem is tartós. De ha így szeretnék, akkor így csináljuk” – mondta az egyik kőműves mester, aki szerint ha a térköveket a régi bevált módszer szerint szorosan egymás mellé, a megfelelő szögben vagy ívben tennék le, akkor nem kellene 10 évente felbontani az utcát, sőt örökös lenne.

Valahogy így kellene csinálni Fotó: Fortapan

„A kövezésénél figyelembe kell venni az utca lejtését és a legfontosabb, hogy ne használjunk ragasztót a fugák kitöltéséhez. Ez nem felel meg a hagyományoknak és a stabilitást sem növeli!” – tette hozzá a férfi, aki szerint a köveket a stabilitás miatt általában az úttengellyel 45 fokos szöget bezárva fektették az ágyazatba, így sosem mozdulnának el.

Az alábbi ábrák mutatják, hogy nem elég csak úgy egymás mellé rakosgatni a köveket, matek- és fizikatudás sem árt hozzá. A régi technológia bárhol fellelhető az interneten, csak egy kicsit kutatni kell utána.