A jelek szerint nem volt nagy ötlet nyilvánosan meghallgatni az elhíresült pécsi átvilágítások vezetőjét, a politikai ambíciókkal is felvértezett Bodnár Imrét. Mint kiderült ugyanis, a több mint százmillió forint közpénzt felemésztő ügyletnek eddig semmilyen eredménye nincs, egyetlen ügyben sem sikerült öt év alatt bizonyítani azokat a teóriákat, amiket évekig sajtózott a baloldal város- és országszerte. Ezt nagy nehezen maga Bodnár Imre is beismerte, de szerinte erről a kudarcról nem ő tehet.

Hosszas kérdezz-felelek után végül a pécsi képviselők nem fogadták el Bodnár Imre „átvilágításokkal” kapcsolatos beszámolóját a pécsi Közgyűlésben, az ügyvédnek ugyanis nem sikerült meggyőznie a képviselőket arról, hogy van értelme annak, amit közpénzmilliókért csinál, illetve csinálnak szűk körű kollégáival.

Semmi eredmény

Bodnár Imrét azért hallgatták meg a képviselők, mert az előző Közgyűlésen felmerült, hogy vagy szüntessék meg a megbízását (ettől még a folyamatban lévő ügyek mehettek volna tovább), mert 5 év alatt sem ért el semmit a vádaskodáson kívül viszont folyamatosan kapja a közpénzeket; vagy legalább érjék el, hogy csak akkor kaphasson pénzt, amikor sikerrel (értsd: bűnösséget megállapító jogerős ítélettel) véget ér egy-egy ügy, addig ne. Akkor Péterffy Attila javasolta, hogy nyilvánosan álljon ki az ügyvéd és számoljon be arról, mit csinál. Ez ugyan legalább politikai kommunikációs szempontból klassz ötletnek tűnhetett, hiszen a televízió és a sajtó nyilvánossága előtt sorolhatta fel újra a vádjait Bodnár, de a meghallgatás végére egészen más kép alakulhatott ki az egyszeri nézőben.

Az ügyvéd kénytelen volt elismerni, hogy öt év munkája, és legalább 110 millió forintnyi közpénz kifizetése ellenére eddig semmilyen objektív és kézzel fogható eredményt nem tud felmutatni, még elsőfokú elmarasztaló ítéleteket sem.

Ráadásul a képviselők szembesítették azzal is, hogy amit ő – illetve Péterffy Attila – több százmilliós „visszaszerzett vagyonnak” tüntet fel, annak jelentős részét még a fideszes városvezetés idején készítették elő, tárgyalták le, írták alá, kvázi szerezték vissza 2017-ben – erről közgyűlési döntést is mutattak -, épp csak annyi történt, hogy az ügylet már az új városvezetés idején ért véget. (Ez volt az elhíresült „kispiac” ügy a Búza téren, ami egészen 2006-2008-ig nyúlik vissza, még az akkori baloldali városvezetés idejére – a szerk.)

Bodnár láthatóan nagyon nehezen viselte a kérdéseket, többször személyeskedésbe csapott át, és a polgármesternek többször is figyelmeztetnie kellett az ügyvédet, hogy ne szóljon közbe amíg kérdezik. Gyakran élt azzal a trükkel, hogy egyenes válaszok helyett megpróbálta inkább kijogászkodni magát – többnyire sikertelenül.

Ki fizeti majd a kártérítéseket az elbukott ügyek után?

Az egyik ilyen legjellemzőbb témakör az volt, amikor arról próbálták kérdezni, hogy ki fizeti majd a kártérítéseket? Vagyis, ha egyszer jogerősen is kiderül majd, hogy a magánvádas ügyekben sem áll meg a feltevése, és felmentik az általuk nyilvánosan is megvádolt egykori vezetőket, akkor ők kártérítést kérhetnek, és ezek akár tízmilliós összegek is lehetnek. (A kártérítési perek szinte garantáltak, lapunknak is több megvádolt egykori vezetői jelezte már: perelni fognak, amint lezárul az ügyük. Sőt már van olyan is, aki rágalmazásért már vissza is perelte Péterffy Attilát és Bodnár Imrét, miután kétszer is jogerősen kiderült: valótlanul vádolták meg – a szerk.)

A képviselők egy része megpróbálta megtudni, hogy ebben az esetben ki fogja majd állni a cehhet? Az ügyvédek vagy a városi cégek (vagyis a pécsiek, hiszen a cégek közpénzen működnek)? Bár Bodnár megpróbált kislisszolni a válaszból, végül a szintén ügyvéd Csizmadia Péter, a Fidesz frakcióvezetője magyarázta el a hallgatóságnak, hogy míg a közvádas ügyben az államnak, addig a magánvádas ügyekben a magánvádlónak (vagyis végül az önkormányzati cégnek) kell majd felelnie és fizetnie.

Nem tehet róla?

Miután Bodnár nagy nehezen elismerte, hogy eddig egyetlen jogerős ítéletet sem tudott produkálni, ami bizonyította volna bármelyik vádjának megalapozottságát, azt is bemondta, hogy szerinte erről nem ő tehet. Nyilvánvalóan megvádolta a nyomozóhatóságot és az ügyészséget azzal, hogy akadályozták, vagy nem voltak kellően alaposak. (Ez ugyanaz a nyomozóhatóság és ügyészség, amely a baloldali városvezetéssel szemben indított büntetőügyekben sem talált eddig semmi törvénytelent, amiket akkor rendre elégedettséggel sajtózott meg Péterffy Attila hivatala – a szerk.) Bodnár jelezte azt is, neki 15 éves büntetőügye is van, vagyis ami 15 éve folyik. Az kiderült azonban, hogy a képviselők jó része további 15 évig nem szívesen fizetne neki közpénzt.

Ne fizessenek előre

Lapunk a meghallgatás után több képviselővel is beszélt – különféle pártállásokból. Ezek alapján az látszik, mintha konszenzus kezdene kialakulni a képviselők között arról, hogy elérjék: ne lapátolhassák ki még éveken keresztül a közpénz milliókat Bodnárék és/vagy az átvilágító ügyvédek, főleg hogy eredményeket sem tudnak felmutatni, hanem

csak egy-egy jogerősen lezárt és a vádakat megerősítő ítélet után kaphassanak járandóságot. (Kvázi sikerdíjat.)

Ez ugyanis politikailag is vállalható a számukra, hiszen az eljárások tovább folynak, azokat nem állítják le, de közpénzt csak akkor kell kifizetni, ha annak objektíven igazolható haszna is volt.

A teljes beszámolót és heves vitát ITT lehet visszanézni teljes egészében.