A KSH három előrejelzést készített a lakosságszám alakulásával kapcsolatban: a legoptimistább alapján is csak 8 millióan leszünk az országban 2070-ben.
Magyarországi népesedési katasztrófát vetít előre a KSH nemrég megjelent elemzését ismertető Portfolio-cikk. A KSH az ország lakosságszámának alakulására három előrejelzést készített (a különbség ezek között az, hogy eltérő vándorlási egyenleggel számolnak).
A legoptimistább, tehát legnagyobb pozitív vándorlási egyenleggel kalkuláló előrejelzés szerint 2070-re még majdnem 8 millióan élünk majd az országban: 7,998 millió szerepel a prognózisban. A két másik forgatókönyvben 7,5 és 7,7 milliós lakosságszám szerepel. Az előrejelzés szerint a fővárosi népesség csökken majd a legkisebb arányban, 2070-ig nagyjából százezerrel, ami körülbelül 6,3 százalékot jelent. A legnagyobb, legalább 30 százalékos népességfogyás a Dél-Dunántúlon (Baranya, Somogy, Tolna megye), valamint Zalában és a már a legutóbbi népszámlálásban is legrosszabb eredményt mutató Békésben várható, míg 25–30 százalék között lehet a csökkenés Bács-Kiskun, Heves és Nógrád, továbbá Vas és Veszprém megyékben.
Az országot nemcsak fogyatkozó, hanem fokozatosan elöregedő népesség is jellemzi a KSH előrejelzései szerint. A gyermek- és az időskorúak eltartottsági rátájának alakulása a mostani 140 százalékról, vagyis amikor 100 gyerekkorúra 140 időskorú jut, 2060-ig 190 százalékra emelkedik, vagyis egy gyerekre átlagosan már két idős jut majd (a mutató egyébként 2006-ban lépte át a 100 százalékot, addig több volt a gyerek, mint az idős).