Bármennyire is modern a technika, 5-10 km mélységbe nem igazán “lát le” jól - nyilatkozta dr. Kovács János, a PTE Természettudományi Karának egyetemi docense az UnivPécsnek, miután hétfőn és kedden Pécsett is lehetett érezni a horvátországi földrengést.
Csak a felszínközeli kőzetfizikai paramétereket tudják detektálni – mondta arra a kérdésre a szakember, hogy vajon, meg lehet-e jósolni, ha lesz nagyobb rengés.
Asztal, ágy alá vagy az ajtófélfa is megteszi
Iskolában tanítják, mit kell tenni egy ilyen esetben, ugyanakkor felnőtt kora ez a tudás gyakran feledésbe vész. Nem veszélyeztetett régióban élünk – hangsúlyozta a szakember, de érdemes megjegyezni, mit kell tenni ilyenkor.
– nyilatkozta dr. Kovács János.
Társasházból, panelből ki kell menni?
Egy társasházból vagy panelből már nem feltétlenül ajánlom ezt – sokszor az eszeveszett menekülés nagyobb problémákat okoz, mint maga a rengés – mondta dr. Kovács.
Fejlett a technika, mégsem lehet ezt előre jelezni
Folyamatos monitorozás és a komoly szeizmológiai obszervartórium-hálózatok ellenére nem lehet tökéletesen megmondani, hol és mekkora földrengés lesz.
Közeledik Afrika
A mostani földrengés oka az, hogy az afrikai kontinens folyamatosan, rotáló mozgással közeledik Európa felé, és közben kisebb -nagyobb, egymáshoz kapcsolódó lemezeket mozgat meg. Görögország, a Balkán déli része, és maga a mediterrán térség a veszélyesebb zóna – zárta dr. Kovács János a beszélgetést.