Ötven éve már javában zajlott az ország legnagyobb vasúti alagútrendszerének építése a Mecsekben. Elkészülte után a pécsieknek egy nap alatt megjárhatóvá vált a főváros. Ami korábban ötórás út volt, az két és fél órára csökkent. A szakemberek azt jósolták, hogy 2010-re már 140-nel száguldhatnak a vonatok ezen a szakaszon.
50 éve már javában zajlott az ország legnagyobb vasúti építkezése, ami miatt a pécsiek már egy nap alatt megffordulhattak a fővárosból. Korábban öt órás volt az út, ebből két és fél óra lett ami az új mecseki alagutak is köszönhető volt. Akkor még hittek benne, hogy 2010-re nagysebességű vonatokkal utazhatunk Budapestre.
Hazánk legnagyobb vasúti alagútrendszere 1200 méter hosszú
A grandiózus építkezés csaknem 10 évig tartott. Legfontosabb előnye, hogy lerövidült a hegyi pálya a hatalmas kanyarok levágásával, valamint felszámolták a késéseket okozó kaptátokat és a vonatok sebessége 60-ról 120 km/órára nőtt.
A szakemberek akkor azt jósolták meg, hogy 2010-re már 140 km/órás sebességgel száguldhatunk Pécs és Budapest között, az út így másfél órára rövidült volna. Ezzel szemben jelenleg 3 óra 4 perc a hivatalos menetidő.
A korábbi mecseki hegyvidéki szakasz megszelídült a nyomvonal korrekciója miatt.
Az Abaliget környéki régi nyomvonalon – benne a két viadukttal és az alagúttal is – 1973. május 4-én haladt az utolsó vonat. A völgyhidakról akkor úgy döntöttek, hogy a hídszerkezetek máshol nem hasznosíthatóak az országban.
1976 júliusában fel is robbantották őket, így csak képen maradhattak meg az utókor számára a vasútvonalat kilenc évtizeden át szolgáló, a tájképet nagyban meghatározó völgyhidak.
A kisebb, kőből épült fémvázas viadukt 75 méter hosszú volt és 18 méter magas, a nagyobbik 109 méter hosszú és 50 méter magasan haladt. A viaduktok tartóoszlopai 50 év után még mindig állnak, a kőből épült pillérek és a hídfők még ma is látszanak a vonatból. Egyik pillér elborítva fekszik az időközben kisarjadt erdőben.
Az új alagutakra – ahogy a régire és a viaduktokra is – mint fontos tereptárgyakra a szocializmus idején egészen 1993-ig alagútőrök vigyáztak, őrhelyeik mindkét oldalon ma is állnak. Szürke egyenruhás, lila váll-lapos Polgári Fegyveres Őrök (PFŐ) teljesítettek 24 órás szolgálatot a MÁV alkalmazásában, de a belügyminisztérium felügyelete alatt.
A régi alagút már nem átjárható, mert a felette haladó út miatt északi bejáratánál betömedékelték, hogy a felette haladó út ne szakadjon be.
Forrás: fortepan, www.geocaching.hu, mandab, Dunántúli Napló, Somogyország vasútjai