Címlap Egészség Az idegrendsz...
Cikkünk frissítése óta eltelt 10 hónap, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

A felnőtt- és gyerekkori idegrendszeri betegségek megelőzésének, gyógyításának hatékonyabbá tételét szolgálja a Pécsi Tudományegyetem (PTE) és hat partnere által életre hívott Transzlációs Idegtudományi Nemzeti Laboratórium (TINL).

A baranyai felsőoktatási intézmény közlése szerint az Európai Unió és a magyar kormány a Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszköz (RRF) keretében 5,3 milliárd forint vissza nem térítendő támogatást nyújtott a konzorciumi tagok kutatóhelyein és azok hálózatában 2026-ig megvalósuló projektre.

A TINL célja az idegrendszeri betegségek megelőzésének, gyógyításának módszertani javítása a gyermekkortól a felnőttkorig jelentkező idegrendszeri zavarok és betegségek területén. A laboratórium hozzájárulhat emellett a korai életszakaszban bekövetkező idegrendszeri elváltozások hátterében álló betegségmechanizmusok átfogó megértéséhez és ennek révén a gyógyító munka fejlesztéséhez is.

A kutatások fontossága kapcsán a közleményben Dóczi Tamást, a pécsi idegsebészeti klinika professzorát idézve kiemelték, hogy olyan új gyógyító eljárások kidolgozása a cél, amelyek kezelési alternatívákat ajánlanak az idegrendszeri megbetegedésben szenvedőknek.

A PTE partnerei a projekt megvalósítása során a HUN-REN Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet, Szegedi Tudományegyetem, a Semmelweis Egyetem, HUN-REN Természettudományi Kutatóközpont, HUN-REN Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet és a Richter Gedeon Nyrt.

(PTE, fotó: Csortos Szabolcs)