Címlap Egyetem EZ IS PÉCS! T...

EZ IS PÉCS! Tojásírással gyakorolnak, hogy jobb orvosok legyenek

Cikkünk frissítése óta eltelt 1 hét, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Elmélyülten, több óra hosszat képesek ülni egy-egy tojás felett a Pécsi Tudományegyetem hallgatói. Van köztük leendő fogorvos, sebész, pszichológus és tanár. A tojásírást azért választották, hogy még jobbak legyenek a szakmájukban. BEJÖTT!

Csodájára járnak a tojásíró kurzusnak

A fogzománc és a tojáshéj hasonló: mindenhol nagyon precízen kell bánni az anyaggal

Nem hagyományőrzés ez, hanem néphagyomány útján történő kézügyesség-fejlesztés – mondta Szentpéteri L. József, a kurzus kitalálója. A PTE Transzdiszciplináris Kutatások Intézetének címzetes tanára elsősorban a fogorvosoknak és sebészeknek találta ki a kurzust, de mára olyan népszerű lett, hogy biológus-, pszichológus- és tanárhallgatók is sorban állnak, hogy bejussanak.

– Sokkal olcsóbb eszközökön dolgozhatnak itt – nem az van, hogyha valamit elront, akkor keletkezik egy több százezres kár – van egy 90 forintos tojás és ha eltörik vagy elromlik, elő tud venni egy másikat.

Bírják a monotóniát és a stresszt is a hallgatók

Fiúk is jelentkeznek a kurzusra, sőt! Imádják a pepecselést

– Ez teljesen jó arra, hogy gyakorolják a monotóniát vagy épp megnézzék, mennyit stresszt képesek elviselni. Hiszen ha itt lecsöppen a viasz, utána azt már nem tudja eltávolítani. A tojás pólusaiba beleivódik és kezdheti elölről a munkát a hallgató – tette hozzá Szentpéteri L. József, aki hangsúlyozta: egy orvos a tojás felett is el tudja sajátítani a még mélyebb koncentrációt – mondta.

A kurzuson a hallgatók fél éven keresztül foglalkoznak tojásírással, de van olyan, aki népi iparművész lesz, annyira komolyan műveli a mesterséget.

A fogorvosok között pedig azért is szeretik ezt a kurzust, mert a zománchoz hasonló a tojás anyaga

Szentpéteri L. József a hallgatókkal. Az egyik tárgyalót alakították át tojásíró műhellyé

– Sokat fejlődött a kézügyességem, úgyhogy én céltudatosan vettem fel ezt a kurzust. Nemcsak a tojásírásban láttam a fejlődést, hanem utána olyan kötelező tárgyakon kaptam jó jegyet, ahol bizony kamatoztattam az itt megszerzett tudást. Például ott, ahol már műfogon kellett dolgoznunk fogászati eszközökkel és ott nagyon megéreztem, hogy nem nulláról indultam. A tojáshéj olyan szempontból jobb, hogy sokkal vékonyabb anyag és jobban látszik, ha hibázunk – mondta Fellenbeck Dávid, a Pécsi Tudományegyetem hallgatója.

A kurzus olyan népszerű, hogy az ország több pontjára hívják a hallgatók alkotásait, amelyeken nyomon követhető a kézügyességük fejlődése.