Címlap Egyetem Nem lesz szób...

Nem lesz szóbeli érettségi, az írásbelikre május 4-én kerülhet sor

Cikkünk frissítése óta eltelt 4 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Maruzsa Zoltán köznevelésért felelős államtitkár csütörtökön az operatív törzs hagyományos online sajtótájékoztatója előtt tett bejelentést az érettségi kapcsán. Elmondta, hogy idén a vizsgáknak nem csak a méltányossági feltételeknek, de a járványügyi helyzetnek is meg kell felelnie.

– A nemzetközi tapasztalatok azt mutatják, hogy vagy az év végi eredmények alapján állítják ki az érettségi bizonyítványokat – azaz nem szerveznek érettségit – vagy technikailag egyszerűsítik, rövidítik a vizsgákat – fogalmazott az államtitkár. Hozzátette, hogy a legtöbb országban még nem hoztak döntést a témában.

Kiemelte: mivel Magyarországon az érettségi egyben felvételit is jelent, ezért fontos, hogy megalapozott döntést hozzon a kormány, és megszervezzék a vizsgákat. „A kérdés, hogy hogyan tegyük ezt meg” – folytatta Maruzsa.

A javaslatok alapján az előrehozott-, valamint az érettségi bizonyítvány megszerzése előtti szintemelő vizsgákat törölni érdemes, ez 113 ezer érettségi jelentkezésből mintegy 30 ezer jelentkezést érintene, tehát legfeljebb 73 ezer érettségiző maradhatna.

Megnyitjuk ugyanakkor az érettségi jelentkezési felületeket, és azt javasoljuk, hogy aki nem felvételizik idén, tehát nincs égető szüksége az érettségi eredményre, az lépjen vissza a jelentkezéstől.

Maruzsa Zoltán hangsúlyozta, hogy azok számára, akik szeretnének érettségizni, a lehető legrövidebb, és a lehető legkevesebb személyes kontaktussal járó vizsgákat kell szervezni.

„Azt javasoljuk, hogy a vizsgatárgyak szóbeli és gyakorlati részei ne kerüljenek megszervezésre, azaz csak írásbeli érettségi legyen Magyarországon. Ezzel felére csökkenthető a vizsgaesemények száma.”

Szóbeli kizárólag olyan vizsgatantárgyak esetén lenne megtartva, melyeknek középszinten csak szóbeli vizsgarésze van, illetve azoknak kellene szóbeliznie még, akik sajátos nevelési igényükből fakadóan felmentettek az írásbeli vizsga alól.

Ez, a 320 ezer helyett 4500 szóbeli vizsgaesemény jelentene.

Amennyiben az állam megszervezi ilyen módon az érettségiket, azt a diákok és a tanárok védelme érdekében a 1,5 méteres biztonságos távolságtartással, illetve osztálytermenként 10 fős limittel tenné.

Ezzel a módszerrel 14 nap alatt valamennyi vizsga lebonyolítható.

Maruzsa Zoltán szerint kulcskérdés az időzítés: előrehozni a vizsgákat nem lehet, hiszen a felkészülési idő rendkívül fontos a diákok számára. Azonban halogatni sem szabad, a következő tanév elindítása miatt.

„Arra készen vagyunk, hogy a május/június folyamán a kezdő időpontot úgy határozzuk meg, ahogy azt a járványügyi helyzet indokolja.” – tette hozzá, majd bejelentette:

jelenleg arra készülnek, hogy május 4-én írásbeli vizsgákkal elindul az érettségi.

Hangsúlyozta: a kormány még nem hozott döntést, ez csak az akciócsoport javaslata. Döntés a jövő szerdai kormányülés után várható.