Az idei év első öt hónapjában több mint 840 megawattal bővült a magyarországi beépített fotovoltaikus teljesítmény; a nyár kezdetére az 50 kilowatt (kW) feletti naperőművek összesített adata meghaladta a 3 ezer megawattot - tájékoztatta az Energiaügyi Minisztérium (EM) szombaton közleményben az MTI-t.
A növekedés másik jele, hogy
a háztartási méretű kiserőművek darabszáma tavasszal felülmúlta a 200 ezret
– tették hozzá.
A közleményben ismertetik: az első ipari méretű naperőmű az előző évtized elején csatlakozott a közcélú hálózathoz, ekkor még mindössze 0,4 megawatt (MW) volt az összes beépített kapacitás. A 2022-es év rekordévnek bizonyult a napenergia magyarországi térnyerésében.
A tavalyi 1100 megawattos gyarapodás több, mint amennyit bármelyik korábbi esztendőben regisztráltak és több a 2019 előtt kiépült összes teljesítménynél is – számoltak be.
Az ipari és háztartási méretű naperőművek beépített teljesítménye együtt az 5 ezer megawattot közelíti
– tájékoztattak.
Idén május végéig már 840 megawatt feletti mértékben nőtt a napenergiát hasznosító létesítmények összes kapacitása. A bővüléshez csaknem fél gigawattal járultak hozzá az ipari naperőművek, köztük Magyarország legnagyobb egybefüggő napelemparkja, a közelmúltban átadott mezőcsáti – olvasható a közleményben.
A 2022-es népszámlálás eddigi eredményeiből az is kiderül, hogy
idehaza mintegy 179 ezer lakást szereltek fel napelemmel.
A háztartási méretű kiserőművek túlnyomó hányadát tehát családok üzemeltetik, de egy részük intézmények, vállalkozások energiaigényének részleges kiszolgálását segíti – szerepel a közleményben.
A kormány a nukleáris energia mellett a továbbiakban is kiemelt szerepet szán a napenergiának Magyarország energiafüggetlenségének erősítésében – tájékoztattak.
A stratégiai előrejelzés szerint a 2030-ra várt 6 ezer megawattos összes beépített teljesítmény már akár jövőre rendelkezésre állhat a megújuló forrásból – emelték ki. A következő évtized elejére pedig a korábbi célt kétszeresen felülmúló tiszta kapacitás szolgálhatja a biztonságos áramellátást, csökkentheti az energiaszektor környezetterhelését.
Az Energiaügyi Minisztérium egyebek mellett a hálózatfejlesztések és tárolói beruházások támogatásával alapozza meg az időjárásfüggő napenergia zavarmentes rendszerbe illesztését – hangsúlyozza a szaktárca közleményében.