Címlap Gazdaság Ez vár Magyar...

Ez vár Magyarországra is? Óriási a munkanélküliség az USA-ban a koronavírus miatt

Cikkünk frissítése óta eltelt 4 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Soha nem látott szintre, több mint hárommillió fölé emelkedett az első alkalommal munkanélküli segélyt kérők száma az Egyesült Államokban a múlt héten, mert az új koronavírus által okozott járvány megfékezését célzó szigorú intézkedések hirtelen megállították a gazdaságot és elbocsátási hullámot indítottak el.  

A washingtoni munkaügyi minisztérium csütörtökön közölte, hogy a szezonálisan kiigazított adatok szerint az első alkalommal munkanélküli segélyért folyamodók száma 3 millió 1 ezerrel, 3 millió 283 ezerre nőtt a március 21-én zárult héten. Elemzők egymillió és négymillió közé várták az emelkedés mértékét.

Az adatok rögzítése óta soha nem fordult elő, hogy ilyen magas szintre kerüljön ez az érték. A korábbi történelmi csúcsot 1982 októberében mérték, akkor 695 ezerre rúgott az első alkalommal munkanélküli segélyt kérők száma.

Idén 3 százalék alá eshet, hosszabb távon pedig 3 százalék körül stabilizálódhat az infláció – mondta a Magyar Nemzeti Bank (MNB) csütörtöki online sajtótájékoztatóján a Közgazdasági előrejelzés és elemzés igazgatóság vezetője.

MNB: a koronavírus gazdasági hatásai elől Magyarország sem térhet ki

Idén 3 százalék alá eshet, hosszabb távon pedig 3 százalék körül stabilizálódhat az infláció – mondta a Magyar Nemzeti Bank (MNB) csütörtöki online sajtótájékoztatóján a Közgazdasági előrejelzés és elemzés igazgatóság vezetője.

Balatoni András szerint az infláció már márciusban 4 százalék alá eshet, és éves szinten a maginfláció is elmarad majd attól, amit a korábbi előrejelzések valószínűsítettek. A mérséklődést többek között az olaj árának jelentős visszaesésével magyarázta, ami a nyers élelmiszerek árának emelkedését is ellensúlyozza.     

Várakozása szerint a koronavírus gazdasági hatásai a második negyedév eredményeit jelentős mértékben visszavetik.

A világpiacot eluralta a bizalmi válság, a járvány hatására a termelés, a kereslet, a foglalkoztatás, a beruházás, a kivitel egyaránt visszaesett, ám a visszazárkózásban jelentős különbségek alakulhatnak ki az egyes országok között

hangsúlyozta.

Balatoni András szerint a koronavírus gazdasági hatásai elől Magyarország sem térhet ki, hiszen a belföldi termelésben jelentős szerepet játszó ágazatok állhatnak le. A növekedés ugyanakkor idén is legalább 2 százalékkal magasabb lehet az uniós átlagnál.   

Soha nem látott munkanélküliség jöhet?  

Pogátsa Zoltán ismert közgazdász, szociológus ugyanakkor úgy vélekedett a Partizánnak adott interjúban, hogy

kétszámjegyű gazdasági visszaesés várható Magyarországon is, és soha nem látott munkanélküliség jöhet.