Címlap Gazdaság Komoly gyárat...

Komoly gyárat nem, de egy videóklipet már fel tud mutatni a városvezetés csúcsfőosztálya – replikázott a volt vezető!

Cikkünk frissítése óta eltelt 3 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Védeni igyekezett egykori munkahelyét a volt főosztályvezető, de erősen kérdéses, ez mennyire sikerült neki.

Rendkívül hosszú, és személyeskedésektől sem mentes cikkben reagált lapunkban az önkormányzat Gazdaságfejlesztési Főosztályának ősszel leköszönt vezetője Kővári János korábbi véleményére. Az ÖPE vezetője, önkormányzati képviselő ugyanis kritizálta a szerinte nem éppen fényes sikereket felmutatni tudó Gazdaságfejlesztési Főosztályt, amelyet az új városvezetés talált ki, és hozott létre a választások után.

Váratlan kulisszatitok

A verbális csetepaté pedig nem várt érdekességet hozott: Jankó Agnéta akarva, akaratlanul felfedett néhány fontos háttérinformációt arról, mi is folyt azon a csúcsfőosztályon, amelyről annyira keveset hallhattak a pécsiek. (Ez máig nem igen változott; az ősszel kinevezett új vezető eddig csak az önkormányzati kiadványban beszélt a nyilvánosság előtt bővebben egy PR interjúban, és hiába küldtünk neki kérdéseket, és szerettünk volna vele személyesen is interjút készíteni, még csak nem is reagált erre).

A főosztály volt vezetője hosszú bekezdéseken keresztül sorolta, hogy miért van szükség ilyen szervezeti egység létrehozására; mi volt ezzel a városvezetés célja, de az „eredmények” oldal meglehetősen rövidre és szerényre sikerült. A PécsNYITVA kampányt emelte ki sikerként, és azt, hogy „egy országosan elismert énekesnő, Tóth Vera világszínvonalú klipjében mutatták be Pécs szépségét – karácsony táján”. Olyan új befektetőkről azonban nem írt, akik Pécset választották volna az elmúlt másfél évben. Pedig érzékeltette, hogy nagyon sokat dolgoztak, nagyon szakszerűen, de írásából kiderül, hogy volt, amikor éppen a városvezetés húzta keresztbe a befektetői érdeklődést.

Előfordult, hogy egy külföldi befektető Pécsett kívánta megvalósítani befektetését, de a városvezetés stratégiai céljaival nem egyezett a befektetés témája, vagy az olyan hatalmas beruházás lett volna, hogy az ahhoz szükséges méretű területek kialakítását nem kívánta a városvezetés felvállalni, az ahhoz kért támogatást nem tudta, nem kívánta megadni, mert más témájú befektetéseket szeretne a városvezetés a városban fogadni. Ezért ezen befektetés más városban valósulhat meg

– írta Jankó Agnéta.

A szakember felhívta a figyelmet arra is, hogy a járvány miatt a befektetők kerülték, elhalasztották a személyes találkozásokat, esetleges bejárásokat; és a világszerte tapasztalható bizonytalanság miatt kivártak. Szerinte mindezek miatt „nem elegáns egy világjárvány és annak következményeként egy világgazdasági válság hatásait, melyek világszerte megfigyelhetőek, úgy feltűntetni, mintha ezek Pécs specialitásai lennének, s azt sugallni, hogy a város Gazdaságfejlesztési Főosztálya nem csinált volna semmit – üzente az ÖPE kritikát megfogalmazó elnökének.

Hogy más – sok esetben ellenzéki, vagyis nem kormánypárti – városokban mégis hogyan sikerült az elmúlt időszakban új gyárakat nyitni, több milliárdos befeketéseket tető alá hozni; például Gödöllőn vagy Miskolcon, illetve Szegeden, arról nem írt a szakember, és példaként sem említette meg ezeket.

Mint arról korábban a Pécs Aktuál beszámolt, a járvány ellenére a magyar állami beruházásösztönzési rendszer 1433 beruházást kezelt csak tavaly, és ezek 1676 milliárd forintnyi beruházást hoztak Magyarországra.

Ha valaki lemaradt volna, íme a DAL, amit a pécsi Gazdaságfejlesztési Főosztály munkatársai álmodtak meg: