Címlap Gazdaság Mentesítette ...

Mentesítette a kormány Pécset: nulla forint „sarcot” kell fizetnie a városnak?

Frissítve

Közzétették a Magyar Közlönyben, hogy az önkormányzatoknak a helyi iparűzésiadó-bevételből (hipa) adódó többletük alapján novemberben mennyit kell fizetniük – vette észre a 24.hu. Ez az elvonás a Navracsics Tibor által tavaly bejelentett Versenyképes Járások Program része. Éppen ezért Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter rendelete a közigazgatási és területfejlesztési miniszterrel egyetértésben határozta meg az egyes települések fizetési kötelezettségét.

Budapestnek, Pécsnek, Kecskemétnek most semmit nem kell fizetnie!

Ugyanakkor 100 millió forint felett fizet több fővárosi kerület:

  • az I. kerület 249 094 380,
  • a II. kerület 439 406 725,
  • az V. kerület 102 226 054,
  • a VII. kerület 100 832 318.

Meglepő, de komoly befizető lesz jónéhány kisebb település is – így például:

  • Sellye 376 457 826,
  • Kétújfalu 493 837 963,
  • Királyegyháza 307 034 887.

A milliárdos fizetők között is van meglepetés, Dunaharasztinak például nettó 1 302 959 264 forintot kell fizetnie a Versenyképes Járások Program részeként.

Magyarul mindez azt jelenti, hogy egyáltalán nem „sarcolja” meg a kormány Pécset annyira, mint ahogy azt péterffy attila előadta év elején – és azóta is gyakran

– tesszük hozzá mi.

Pécsnek ugyanis egyszer már májusban be kellett fizetnie 180 millió forintot ezen a jogcímen, de most, novemberben – amikor újra fizetnie kellett volna – nem kell.

Még egyszerűbben, ebből a 0 forintos „befizetésből” – és Ruzsa Csaba év eleji nyilatkozataiból – arra lehet következtetni, hogy összességében közel 500-900 millióval fölélőtte a várható iparűzésiadó-bevételét a város még év elején (lásd lent Ruzsa Csaba pdf-ét – a szerk.). Azaz, kevesebb pénz folyt be, így most nem kell befizetnie Pécsnek a területfejlesztési alapba.