Három biztosan készült abból a Zsolnay szökőkútból, amelynek egyik példánya egykor a Tettyén volt, a másik pedig Debrecen főterén. Most derült ki, hogy Szombathelyen is van egy, sőt makulátlan állapotban!
A szombathelyi Zsolnay szökőkút pont ugyanolyan mint az, ami a Tettyén volt egykor. Jelenleg ez az egyetlen, ami hibátlan állapotban van.
A szombathelyi kútra Szabó Péter olvasónk hívta fel a figyelmünket.
„Óriási meglepetésre jó egy évvel ezelőtt egy vidéki iskola udvarán felfedeztem ebből a díszkútból még harmadik példányt is, mely a mai napig teljes pompájában és épségben megvan. Jelenleg – a téli időjárás miatt – le van fedve, bízom benne, hogy nemsokára lencsevégre tudom kapni és publikálhatom a Köztérkép oldalán.”
A harmadik Zsolnay szökőkútról nagyon kevés információt találni. Mindössze egy fotó van róla a Dési Huber általános iskola honlapján, ahol a bemutatkozásban csak egy mondatban tesznek említés az alkotásról.
A pécsi szökőkút 2009-ben semmisült meg, amikor az EKF progrem keretében átépítették a Tettye-parkot, szakszerütlenül bontották le, darabjai a Biokom telephelyén vannak. A szökőkút 1958-ban készült, és 1961-től állt a Tettyén.
A debreceni példányt 1958-ban állították fel a város főterén. Ez a kút egy kicsit más volt mint a pécsi, zenélt és egy nagyobb medencében állt virágdíszek helyén vízköpő volt. Néhány év után egy másik térre, majd onnan egy telepre szállították és magára hagyták. A rendszerváltás után 10 évvel a debreceni MSZP-székház kertjében kötött ki, azóta is ott van. Most már nem látszik belőle semmi, mert az ingatlan elhanyagolt és benőtte a növényzet.
A kút készítésének pontos időpontját nem tudni, csak sejteni lehet hogy társaihoz hasonlóan az ötvenes évek második felében gyártották. A Vas megyei napilap rövid fényképes cikkben számolt be az avatásról 1990 május 21-i lapszámában.
„Szombaton délután Szombathelyen, a Dési Huber Általános
Iskola udvarán szökőkutat avattak az oktatási intézmény
tízéves jubileuma alkalmából. Az előzmény az volt, hogy a szombathelyi városi tanács a pécsi Zsolnay Gyártól rendelt egy szökőkutat, amelynek az eredetije a pécsi hegységben, a Tettyén látható. A kút csempéi azonban évék óta a Városgazdálkodási Vállalat egyik raktárában hevertek.
A szülők segítségével az iskola vezetősége fedezte fel a kincsnek számító csempéket, és a, jubileumra — a környék üzemei, a pedagógusok, a szülők és a tanulók összefogásával — az iskola udvarán felépítették a szökőkutat.”
Azt nem tudni, hogy összesen három, vagy több készült-e a szökőkútból. Azt sem lehet kideríteni, miért állt a város raktárában több mint 30 évig a szökőkút.