Nem volt meggyőző a pécsi főátvilágító ügyvéd tavaly év végi, nyilvános beszámolója, ezért akkor a pécsi képviselők többsége nem fogadta el Bodnár Imre előadását – köztük baloldali szavazatokkal sem.
Ez azt jelenti, hogy a testület nem elégedett a munkával, miközben
az ügyvéd saját bevallása szerint is több mint 100 millió forintot kaszált már, annak ellenére, hogy egyetlen jogerősen lezárt ügyet sem tud felmutatni. Sőt: a korábban megfogalmazott vádak szinte mindegyikét a hatóságok többször is elutasították.
A képviselők most azt szeretnék, ha a polgármester elzárná végre a közpénzcsapot, amelyen keresztül milliók folynak el az ügyvédhez és egy szűk ügyvédi körhöz – egyértelmű eredmények nélkül.
– Van egy olyan megoldás, amely megőrizné a pécsiek pénzét, de nem állítaná le a vélt vagy valós ügyek, bírósági eljárások menetét sem – mondta Csizmadia Péter. A Fidesz-KDNP frakcióvezetője szerint minden pécsi érdeke az, hogy kiderüljön az igazság, jogerős ítéletek szülessenek, eddig azonban nem ezt történt.
Öt éve vesz fel a tíz- és százmilliókat egy ügyvédi kör Pécsen, amely erősen motiváltnak tűnik politikailag. Mi azt szeretnénk, ha csak akkor kaphatnának pénzt, ha eredményt is fel tudnak mutatni, előbb nem
– magyarázta a frakcióvezető.
A javaslat azért is lehet életképes, mert Bodnár Imre nemigen mutogathat immár a hatóságokra, hiszen a rendőrséget, ügyészséget, nyomozókat „átlépve” most már ők maguk (jogilag az adott cégek vezetői – a szerk.) a magánvádlók, vagyis ők azok, akik bizonyítani akarják azt, hogy történtek bűncselekmények (amelyek a hatóságok szerint nem történtek meg – a szerk.). Vagyis a felelősség csak és kizárólag az övék!
A pécsi Fidesz javaslata az, hogy menjenek tovább az eljárások, de csak akkor vehessenek fel közpénzt az ügyvédek, ha jogerős, elmarasztaló ítéletet tudnak felmutatni, vagyis képesek bizonyítani is a vádjaikat.
Ez a téma információink szerint már az idei első közgyűlésen elő is kerülhet, ahol szavaznának is róla.
Ez az ügyvédeknek is jó lehet?
Lapunk megkereste a szóló képviselőket – mint a mérleg nyelveit -, hogy támogatják-e ezt az ötletet.
Varga Tamás, a Mi Hazánk képviselője azt mondta, egyetért azzal, hogy csak eredmények esetén kaphasson közpénzt Bodnár Imre és csapata.
– Én emellett fogok szavazni, sőt az sem ártana, ha az elmúlt öt év gyanús ügyeit is kivizsgálnák, mert akadt ezekből bőven sajnos – tette hozzá.
Bognár Szilvia, a Tiszta Kezek vezetője a Pécs Aktuálnak azt mondta, örül annak, hogy a javaslata végre meghallgatásra talált.
– Június 9-e óta várom és reménykedem abban, hogy visszatér a józan ész a pécsi közgyűlésbe. Én vetettem fel elsőként ezt a „sikerdíjas” opciót az átvilágítások esetében, így természetesen tudom támogatni ezt a javaslatot, amikor a testület elé kerül.
Úgy gondolom, hogy ez egy win-win döntés lenne, mert tovább folytatódhatnak az eljárások, kiderülhet az igazság, de garantálni tudjuk, hogy a pécsiek pénzét csak akkor költjük el, amikor annak értelme van. Szerintem ez az ügyvédek számára is előnyös, mert nem érheti őket az a vád, hogy jog mögé bújtatott politikai boszorkányüldözésért vehetnek fel milliókat; bizonyíthatják szakmaiságukat.
Hankó Viktória, a Kétfarkú Kutyapárt pécsi képviselője szerint viszont „nem fair utólag fizetni egy munkáért”.
– A ‘sikerdíjas’ felvetés nem korrekt azzal szemben, aki folyamatosan dolgozik. Márpedig egy ügyvéd, mire eljut a bíróságig, folyamatosan dolgozik, és dolgozik az eljárások alatt is. Vagyis végzi a munkáját, így jár neki a fizetés is – mondta a képviselő, aki ezért úgy fog szavazni, hogy maradjon minden a régiben, vagyis a „szokásos” konstrukcióban.
Kerestük Talabér Ádámot, a Mindenki Pécsért képviselőjét is, de őt egyelőre nem tudtuk elérni. Amint sikerül, és nyilatkozik, frissítjük a cikket.