Várnagy Attila szűcsmester a Jókai utcában árulja saját készítésű portékáit és több tucatnyi kiegészítőit. A 75 esztendős bundákkal, irhákkal foglalkozó mester még édesapjától vette át az üzletet, aki majdnem 100 éve alapította első üzletét a pécsi belvárosban.
Apáról fiúra szállt Pécs legrégebbi szűcs üzlete, ami majdnem 100 esztendős
Ő a Jókai utca boltjainak „ősbérlője”
Várnagy Attila 1974 óta bérli ugyanazt a pár négyzetméteres, de szőrmével, irhával, sapkákkal és kiegészítőkkel roskadásig megpakolt üzletet.
– Sokan cserélődtek körülöttem, sőt házak is épültek. Ami viszont a legszembetűnőbb, hogy eltűnt a tömeg, ami egykor itt hömpölygött a Jókai utcában – mondta Várnagy Attila, aki azért sem panaszkodik, mert
Svédországból érkező vásárlói is vannak.
– Vannak olyanok, aki évtizedek óta vásárolnak nálam. Egy Svédországban élő házaspár például évről évre eljön csak azért, hogy valami aprósággal térjen haza – mesélte az üzlet tulajdonosa.
Attila egyébként nem akart szűcs lenni, de az lett
– Az agrárpálya vonzott, de az érettségim nem sikerült. Majd elvittek katonának, ahol hogy mondjam, volt időm gondolkozni, mihez kezdjek az életemmel.
– A szűcsmester egy összetett szakma, legalábbis, amikor én kezdtem, akkor még az volt. Én igazából „német szűcs” vagyok, azaz azzal foglalkozom, ami a szőrön „kívül van”, azaz bunda, sapka. A „magyar szűcs” a belsőt csinálja, azaz az irhát.
Hogy mi lesz 10 év múlva? Hát, addigra biztos nem leszek itt
mondta nevetve Attila, aki szerint nyugdíjas kora ellenére azért is bírja ilyen jól a munkát, mert mindig is szerette a szakmáját.
Az ebéd szent és sérthetetlen
– Egyedül az ebédszünetre ugrik be egy nyugdíjas, aki vált, hogy el tudjak menni enni. De utána jövök is vissza egészen este fél hatig – sorolta a napi teendőket Attila.
Sajnos, nincs kinek továbbadni
Attilának két lánya és hat unokája van, akik egyelőre nem érdeklődnek a szűcs mesterség iránt.
– Sajnos, nem lesz kinek továbbadni. Őszintén megvallva, azért nem is könnyű ebből megélni, mert nem lehet kiszámítani mire lesz szükség pár év múlva. Én viszont nem hagytam el ezt a hivatást, mert szeretem csinálni és amíg bírom, csinálom is.