Nyílt levélben és videóüzenetben szólította fel "magyarellenes politikájának befejezésére" és "a Barátság kőolajvezeték azonnali újraindítására" Orbán Viktor miniszterelnök Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt. A kormányfő azt mondta: Kijev a magyar családok megélhetését sodorja veszélybe. Ukrajna államfője szerdán arról beszélt, hogy a javítási munkálatok nem gyorsak, mert az orosz csapások nehezítik őket. A kormány több forrás alapján állítja: a vezetéknek semmi baja, politikai okokból nem engedik át az orosz olajat Magyarországra és Szlovákiába. Ukrajna nem engedi, hogy független vizsgálók érkezzenek a helyszínre.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerdán arról beszélt, hogy a Barátság kőolajvezeték javítási munkálatai nem olyan gyorsak, mint azt a magyar kormánynál gondolják – írta az Index.
Kijelentette, orosz csapások következtében megsemmisült az odesszai kikötőt a Barátsággal összekötő csővezeték. Ezt több forrás is cáfolja, ugyanis nem a vezeték sérült meg, hanem egy olajtároló.
A Reuters arról írt, hogy Ukrajna levélben fordult az Európai Unióhoz, ebben elutasítva az ultimátumot és a politikai nyomást, a felelősnek Moszkvát nevezték meg. Az ukrán államfő „energiafegyver-megállapodást” javasolt a magyar és az orosz kormány között.
Szerdán, Orbán Viktor a Védelmi Tanács ülését követően jelentette ki, hogy
a magyar kormány megerősíti az ország kritikus energetikai infrastruktúrájának védelmét az ukrán olajblokád miatt.
A miniszterelnök szerint politikai nyomásgyakorlásról van szó, amely veszélyeztetheti Magyarország energiarendszerének működését. Az intézkedésről szóló rendelet megjelent a Magyar Közlönyben, a végrehajtásáért felelős testület élére a honvédelmi miniszter került.

















